Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
5476
post-template-default,single,single-post,postid-5476,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Geleneksel Motifleriyle Büyüleyen 10 Türk Halısı

Halı ve halı dokumacılığı Türk kültürünün önemli değerlerinden biridir. Tarihinin her aşamasında gerek motiflerinin zenginliği gerek maharet isteyen incecik dokuma yöntemleri sayesinde Türk halıları tüm dünyayı kendine hayran bırakmıştır. İşte karşınızda birbirinden güzel 10 Türk halısı ve Türk halı dokumacılığının tarihi…

1#
türk kültürü

Halılar, göçebelik dönemlerinden beri Türk kültürünün önemli bir parçası olmuştur. Göçebe çadırlarından eksik olmayan halılar gündelik yaşamın önemli bir parçasıydı.

2#
türk kültürü

Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu dönemlerinde Türk halı dokumacıları kendilerine has üslup ve motifler yaratmışlardı.

3#
türk kültürü

Osmanlı öncesi Türk halı dokumacılığı genelde geometrik motiflerin ve doğa betimlemelerinin konu edildiği halılar üretmiştir.

4#
türk kültürü

Osmanlı döneminde ise 16. yüzyıldan itibaren fethedilen yeni ülkelerin kültürlerinin etkisiyle Türk halı motifleri değişim göstermeye başlar. Özellikle Tebriz ve Kahire kültürlerinin etkisi halılarda açıkça görülür.

5#
türk kültürü

Bu dönemde Avrupa medeniyetleri de Türk halılarını keşfeder ve bu el emeği göz nuru dokumalara büyük ilgi gösterir.

6#
türk kültürü

Birçok Avrupa sarayı ve önemli Avrupalı kişiliklerin evleri Türk halıları ile bezenir, halılarımız önemli müzelerde sergilenir.

7#
türk kültürü

Hans Holbein, Jean – Etienne Liotard gibi Rönesans ressamları da Türk halılarına hayran kalırlar ve eserlerinde bu nadide el dokumalarına yer verirler.

8#
türk kültürü

Osmanlı sonrasında da Türk halı dokumacılığı gelişimine devam eder. Türkiye’nin farklı yörelerinde farklı teknikler ve farklı özelliklerle dokunan halılar dünya çapında ilgi görür.

9#
türk kültürü

Dünyanın diğer ülkelerinde makinelerle dokunan halılar ülkemizde tezgâhlarda incecik iplerle büyük emekler sarf edilerek dokunur. Her yörenin halısı kendine özgü nitelikler taşır.

10#
türk kültürü

Günümüzde turistler hem saraylarımızdaki, müzelerimizdeki şaheser niteliğindeki halılarımızı görmek için hem de Kapalıçarşı, Efes, Kapadokya, Uşak gibi merkezlerden halı satın almak için ülkemize akın ederler.

 7,632 okunma

akin aksoy