Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12649
post-template-default,single,single-post,postid-12649,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türkiye’de de Görebileceğiniz 8 Baykuş Türü

Baykuşlar son derece keskin görüşleri, güçlü işitme yetileri, kafalarını 270 derecelik bir açıyla hareket ettirebilmeleri, sessiz uçuşa elverişli tüyleri, kamuflaj yetenekleri, hatta bir bilgeyi andıran duruş ve bakışları ile hayranlığımızı kazanmış canlılardır. Ülkemizde görülen ve bize göre alabildiğine sevimli 8 baykuş türünü siz de listemizde görebilirsiniz.

1#
baykuş türleri

En büyük baykuş türlerinden olan balık baykuşunun Avrupa genelinde sadece ülkemizde ürediği ve sayılarının oldukça az olduğu biliniyor.

2#
baykuş türleri

19-21 cm boylarındaki ishak kuşu ülkemizdeki en küçük baykuş türüdür. Köy yerlerinde gece duyulan baykuş sesleri genellikle bu türe aittir.

3#
baykuş türleri

Kukumavlar, tarla ya da bahçe gibi yeşilliği olan yerleşim yerlerinin yakınlarında yaşamayı severler. Ağaç kovuklarına, kaya oyuklarına ya da çatılara yuva yapabilirler.

4#

Dağlık bölgelerdeki ormanlık alanlarda yaşayan paçalı baykuşlar da diğerleri gibi gece avlanırlar. Besinleri arasında omurgasızlar, küçük memeli hayvanlar, tarla fareleri ve kuşlar bulunur.

5#
baykuş türleri

Alaca baykuş özellikle kuluçka döneminde çok asabi ve saldırgan olabilmektedir. Bol yapraklı ağaçların dallarına tünemeyi, ağaç gövdelerindeki deliklere yuva yapmayı severler.

6#
baykuş türleri

Peçeli baykuşun farklı özellikler gösteren türleri vardır. Geneli üstün bir işitme yeteneğine sahiptir ve avlarının yerini sesinden tespit eder. Kuluçka dönemindeki dişileri beslemek erkek peçeli baykuşların görevidir.

7#
baykuş türleri

Kulaklı orman baykuşu sakin zamanlarında tüylü yuvarlak bir top gibi görünürken, teyakkuz halinde kulak tüylerini de dikleştirir ve dimdik bir görüntü verirler.

8#

Pek çok alt türü bulunan puhu kuşu ortalama 70 cm’lik boyu, 2 metreyi bulan kanat açıklığı, turuncu gözleri, uzun kulak püskülleri ile baykuşların en iri türlerindendir. Yuvalarını genellikle uçurum çıkıntılarına ve kayalık alanlara yaparlar.

 71,849 okunma

akin aksoy