Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
27672
post-template-default,single,single-post,postid-27672,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

METROPOLİTAN SANAT MÜZESİNDE HANGİ ESERLER VAR?

Manhattan’daki Central Park’ın yanında konumlanan Metropolitan Sanat Müzesi, iki milyondan fazla eserle dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. New York’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan müze, yaklaşık beş bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Dünyanın kültürel mirasına ait değerli nesne ve sanat koleksiyonlarının bulunduğu müzeye ait bilgileri ve görülmesi gereken başlıca eserleri yazımızda listeledik.

1#

1872’de açılışı yapılan müzede; Afrika, Asya, Avustralya, Bizans, Hint ve İslam sanatından oluşan geniş bir koleksiyon bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sanat müzesi olan Metropolitan Sanat Müzesinin binası yıllar içinde büyütülerek günümüzdeki hâlini almış ve bugün, fiziki olarak dünyanın en büyük dördüncü müzesi olmuştur.

2#

Antik Yunan ve Roma sanatına dair ünlü heykellerin bulunduğu müzenin koleksiyonunda, M.Ö. 4500 ile M.S. 312’ye kadar üretilen eserler bulunuyor. Dünyanın en zengin İslam eserleri koleksiyonlarından birine sahip olan müzede;müzik aletleri, kostümler ve aksesuar koleksiyonlarının yanı sıra Amerikan çağdaş sanatından Avrupalı ressamların eserlerine ve dünyanın dört bir tarafından getirilen savaş aletlerine kadar birçok eser sergileniyor.

3#

Müzenin yoğun ilgi gören bölümünü Antik Mısır uygarlığına ait eserler oluşturuyor. M.Ö. 300 bin ile M.S. 4. yüzyıla kadar uzanan sanatsal, tarihi ve kültürel öneme sahip yaklaşık 26.000 nesne bu alanda sergileniyor. Koleksiyonun yarısından fazlası 1906’da Mısır’da başlatılan, 35 yıllık arkeolojik çalışmalar sonucu elde edilmiş ve müzeye taşınmış. Bütün halde günümüze gelmeyi başarmış tek Mısır tapınağı olan Dendur ise iki bin yıllık tarihi, görkemi ve tüm gizemiyle müzenin popüler eserleri arasında yer alıyor.

4#

Tarih arenasındaki önemli medeniyetlere ait koleksiyonlar kadar müzenin ilgi çeken diğer bölümünü çağdaş sanat eserleri oluşturuyor. Soyut dışavurumcu akımın en önemli temsilcilerinden Amerikalı sanatçı Jackson Pollock’un eserlerinin görüldüğü bölüm, müzenin en çok ziyaret edilen alanlarından bir diğeri.

5#

Ünlü Japon sanatçı Hokusai Katsushika’nın en tanınmış eseri olan Büyük Dalga, “Fuji Dağı’nın Otuz Altı Görünümü” adı verilen bir dizi tahta baskıların bir parçası olarak 1831 civarında yapılmış. 39 cm x 26 cm boyutlarında küçük bir tahtaya yapılan bu baskı, müzenin en çok ilgi gören eserlerinden biri olma özelliği taşıyor.

6#

Gertrude Stein’ın Portresi, İspanyol ressam Pablo Picasso’nun 1905’te başlayıp ertesi yıl tamamladığı; Amerikalı yazar ve sanat koleksiyoncusu Gertrude Stein’ın tuval üzerine yapılmış yağlı boya tablosudur. Müzenin önemli eserlerinden olan bu portre, Picasso’nun “Pembe Dönem”ine ait resimlerinden. Modern sanatın gelişmesinde önemli etkileri olan Picasso, 1905-1907 tarihleri arasında genellikle pembe renk ve tonlarını kullandığı için bu dönem “Pembe Dönem” olarak adlandırılıyor.

 1,175 okunma

Derya Ülkar