Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7716
post-template-default,single,single-post,postid-7716,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Beyaz Kumsalları Ve Mavinin Eşsiz Tonları İle 8 Maddede Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü

Doğal güzellikleri, saklı kalmış cennet köşeleri saymakla bitmeyen ülkemizde son yıllarda popülerleşen Salda Gölü ülkemize ve bulunduğu Göller Bölgesi’ne büyük sayıda yerli ve yabancı turist çekiyor. Güzeller güzeli doğası sayesinde Türkiye’nin Maldivleri olarak anılmaya başlayan Salda Gölü’nü 8 maddelik listemizle ekranınıza taşıyoruz.

1#

Salda Gölü, Burdur Yeşilova’ya 4 kilometre uzaklıkta bulunan karstik bir göldür. Karstik göller, kalker ve kaya tuzu gibi eriyebilen kayaçların bulunduğu bölgelerde meydana gelirler ve genellikle Alp-Himalaya kuşağı üzerinde yer alırlar. Salda Gölü’nün kendine has görsel güzelliğinde bu karstik yapının da payı vardır.

2#

Salda Gölü’nün suyunda ve çevresindeki kayalarda magnezyum mineralinin bulunması burayı eşsiz kılan özelliklerin başında gelir. Çünkü magnezyum göldeki kayalara beyaz rengi verir ve böylece Salda Gölü, Mars gezegenine has yüzey özellikleri gösterir. Birçok kaynakta yeryüzünde bu özellikleri gösteren sadece bir göl daha olduğu, bu gölün ise Kanada’da yer aldığı belirtilir.

3#

Gölün suyunda bulunan magnezyumun bir diğer etkisi ise göl suyunun cilt rahatsızlıkları için rahatlatıcı bir etki sağlamasıdır. Salda’nın suyunda bulunan magnezyum, soda ve kilin bazı cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde yararlı olduğu düşünülmektedir.

4#

Salda Gölü’nün bir başka özelliği ise Türkiye’nin en derin, dünyanın ise üçüncü en derin gölü olmasıdır. Gölün seyir eyleyenleri başka diyarlara götüren masmavi sularının altında yaklaşık olarak 185 metrelik bir derinlik yatmaktadır.

5#

Salda Gölü, çoğu gölden farklı olarak yüzmeye uygun plajlar da barındırır. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı, Salda Gölü’nün yüzmeye en uygun yerleridir. Gölün mavi suları insanı yüzmeye davet etse de gölde yüzerken dikkatli olmak gerekir. Suyun daha koyu renkli olduğu bölgelerde yüzmek tehlikelidir çünkü gölde doğası gereği bataklık alanlar bulunur.

6#

Salda Gölü’nün manzarası hem gölün özel yapısı hem de çevresindeki çam ormanları nedeniyle büyüleyicidir. Bu güzel manzaranın tadını çıkarmak için en elverişli nokta denizden 1280 metre yükseklikteki Salda Beli’dir.

7#

Salda Gölü sadece yüzmek ya da manzara fotoğrafı çekmek isteyenler için değil kamp meraklıları için de çok çekicidir. Gölün etrafı çam ormanlarıyla çevrilidir, bu güzel ortamda kamp yapmak isteyenler Salda Gölü’ne akın eder. Temmuz ve ağustos aylarında ise Salda’da gençlik kampları düzenlenir.

8#

Karadeniz’in yeşilini ve mavisini izlemeye doyamadığımız Salda Gölü; Türkiye’nin en temiz ve en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınıyor.

 2,148 okunma

akin aksoy