Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23004
post-template-default,single,single-post,postid-23004,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DİJİTAL SANAT HAKKINDA KISA KISA

Sanat çevrelerinde en çok tartışılan konulardan biri, hangi dijital üretimlerin sanat başlığı altında değerlendirilebileceği olmuştur. Kabul görmesi zaman almış olsa da günümüzde dijital sanata gösterilen ilgi özellikle yeni kuşaklar sayesinde üst seviyelere ulaşmış bulunmaktadır.

1#

Merkezinde bilgisayarın yer aldığı dijital sanatın tarihçesinin 1950’li yıllara kadar uzandığı söylenebilir. Bu dönemde öne çıkan isimlerden biri Benjamin Francis Laposky olmuştur ve dalga formlarından elektronik görüntüler oluşturarak dijital sanatta ilk adımların atılmasına öncülük etmiştir.

2#

1970’lerde bilgisayar sanatı veya çoklu ortam sanatı gibi isimlerle anılırken, sonraları dijital sanat ismiyle anılmaya başlanmıştır. Dijital sanat denince akıllara dijital teknolojiler tarafından üretilen tüm sanatsal yapıtlar gelmelidir ve bu oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır.

3#

Bilgisayar grafiği, dijital İllüstrasyon, dijital boyama gibi alanlar dijital sanat dalları arasında sayılmaktadır. Tabii yapılan üretimlerin sanat başlığı altında kabul görmeleri için düşünce sınırlarını aşan bir hayal gücü ve yaratıcılık sunması gerekmektedir.

4#

Dijital sanat, bilgisayarın içinde veya dışında oluşturulan, fakat neticede çalışmanın yaratıcı bir hal alması için bir bilgisayardan yararlanan sanat eserlerini de içerir. Örneğin çekilen bir dijital fotoğrafın bilgisayarda manipüle edilerek bambaşka bir ürüne dönüşmesi dijital sanat örneği olabilir.

5#

Müzik ve ses efektlerinden, elektronik ortamda hareket eden görüntülere kadar izlediğimiz sinema filmleri, özellikle animasyonlar da dijital sanat dalları arasında değer görürler. Geçmişi çok önceye gitmeyen bu alan günümüzde dijital sanatın en güçlü platformlarından biri olmuştur.

6#

Sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak üretilen video oyunu tasarım ve grafikleri de başka bir örnektir. Sanal alanları tuval olarak kullanan ve burada hayali bir dünya oluşturan kişilerin yaratımları da dijital sanat başlıkları arasında yer almaktadır.

7#

Dünyada ve ülkemizde çok sayıda dijital sanat sergileri açılmakta ve büyük ilgi görmektedir. Dijital ortamda üretim yapan başlıca sanatçılar arasında dünyada Alberto Seveso, Jared Nickerson, Pablo Alfieri gibi isimler, ülkemizden ise Özcan Onur ve günümüz temsilcilerinden Refik Anadol gösterilebilir.

 4,508 okunma

Derya Ülkar