Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24101
post-template-default,single,single-post,postid-24101,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

WILLIAM SHAKESPEARE ESERLERİNDEN ALINTILAR

İngiltere’de doğan ve lakabı Avon’un Ozanı olan Sheakspeare, tüm zamanların en iyi oyun yazarlarından biri olarak ünlenmiş, ardında bıraktığı eserler yüzyıllar içinde önemini kaybetmek bir tarafa sanat dünyasına her daim ilham ve anlam katmaya devam etmiştir. 1564-1616 yılları arasında yaşayan sanatçı, tiyatro oyunu olarak ilk yıllarında komedi, orta döneminde trajedi ve ileriki yıllarında drama eserleri orta koydu. Bu eserlerden derlediğimiz alıntıları ve eserler hakkında kısa bilgileri sizler için derledik.

1#

Othello, William Shakespeare’in yazdığı en ünlü eserlerden biridir. Aşk, kıskançlık, ihanet gibi pek çok duyguyu içinde barındıran oyun, günümüzde pek çok oyuncu tarafından sergilenmeye devam ediyor. Othello’nun aynı zamanda pek çok film, opera ve düz yazı uyarlaması da mevcuttur.

2#

Venedik Taciri, Shakespeare’in en çok bilinen tiyatro oyunlarından biridir. Oyun, bir komedi olmasının yanı sıra ciddi trajedik bölümleri de içerir ve hatta bazı edebiyat tarihçilerine göre trajediye daha çok göz kırpan bir oyundur. Hristiyan asilzadesi ve Yahudi Shylock’un hikâyesini anlatan oyun hem beyaz perde, hem televizyon ekranında kendine yer buldu. Venedik Taciri, Shakespeare’in en karmaşık oyunlarından biri olarak kabul edilir.

3#

Bir Yaz Gecesi Rüyası, Shakespeare’in ilk romantik eserlerden biridir. Ana teması aşk ve evlilik üzerine kurulu olan oyun, karışık ilişkilerden doğan bir komedidir. Antik Yunanistan’da bir düğünü konu alan oyunun, aynı zamanda Can Yücel tarafından Bahar Noktası adıyla Türkçe çevirisi bulunur.

4#

Shakespeare denince akla gelen eserlerden bir diğeri Romeo ve Juliet’tir. İngiliz edebiyatının klasiklerinden olan eser, yazarın en bilinen oyunlarından biri olup düşman iki zengin ailenin gençlerinin yaşadığı aşk hikâyesini konu alır. Eser defalarca operaya, baleye ve sinemaya uyarlandı ve günümüzde hâlâ önemini korumaya devam ediyor.

5#

Hamlet, Shakespeare’in en uzun eserlerinden biridir. Danimarka’da geçen oyun Hamlet’in kral olan babasını öldürdükten sonra tahta geçen amcasından aldığı intikamı konu alır. İhanet, intikam, entrika gibi derin duyguları konu alan eser, İngiliz edebiyatının en güçlü ve etkileyici trajedilerindendir.

6#

Shakespeare’in en önemli eserlerinden biri olan Kral Lear, kötü olan evlatlarının etkisi altında kalarak iyi olanlara haksızlık eden babaların düştüğü trajik sonları anlatır. Oyun ilk olarak “Kral Lear’ın Gerçek Tarihi” adıyla kitap olarak basıldı ve ardından saraya bağlı olan Whitehall Tiyatrosu’nda oyun olarak sergilendi.

7#

Macbeth, Shakespeare’in en kısa eserlerinden biridir ancak aynı zamanda tüm dünyada yankı uyandıran en önemli eserlerdendir de. Oyunun hikâyesi bir “hırs” üzerine kuruludur, kral olma uğruna verilen mücadeleleri konu alır.

 5,192 okunma

Derya Ülkar