Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6108
post-template-default,single,single-post,postid-6108,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Türk Sinemasının En Fedakâr 10 Annesi

Annelerimizin hayatımızdaki ve kültürümüzdeki yeri Türk Sineması’na da yansımıştır. İşte hepimizin ilk sırdaşı, kıymetlisi, yufka yüreklisi olan annelerimizi beyaz perdeye taşıyan 11 sinema karakteri.

Zil Çaldı Çocuklar
türk sineması, yeşilçam

Hababam Sınıfı’nın bir tanecik annesi Hafize ana, anne sevgisinden uzak olan kuzucuklarına koşulsuz sevgi ve şefkat gösterir, gerekirse onlar için kılıktan kılığa girer, hiçbir fedakârlıktan kaçınmaz.

Sevgi Neydi?

Bir Yeşilçam klasiği olan Selvi Boylum Al Yazmalım’da Türkan Şoray’ın canlandırdığı Asya, bize sevginin emek olduğunu öğretmiş, kocasının kendisini bebeğiyle bırakıp gitmesinin ardından yılmamış, oğlunu tek başına büyütmüştür.

Annelerin Sultanı

Yoksulluk içindeyken dört çocuğunun yanı sıra bir köpeğe bile bakacak kadar fedakâr anne olan gönüllerin sultanı Türkan Şoray, fedakârlıkları en unutulmaz annelerimizden biridir.

Üç Haylazın İyi Kalpli Annesi

Türk Sineması’nın en popüler temalarından biri olan sert baba – yufka yürekli anne ikilisinin harika bir örneğini “Ah Nerede” filminde Hulusi Kentmen ve Şükrüye Atav’dan izleriz. Şükrüye Atav bize her haylazlığımızda kollayan annelerimizi anımsatır, içimizi ısıtır.

Neşeli Günler’in Sıdıkası
vecihi

Kızını, hayırsız Ziya’dan korumak için çırpınan dul anne Sıdıka, çocuğunu kendinden çok düşünen fedakâr annelerimize mükemmel bir örnektir.

Gülen Gözler’in En Güzeli

Adile Naşit’in canlandırdığı, kızları için her şeyi yapan fedakâr anne Nezaket Hanım, eşine küçük oyunlar oynar ve hep istediğini elde eder. Tüm kızlarıyla ayrı ayrı ilgilenir ve kızının düğünü için evini ipotek ettirebilecek kadar da fedakârdır.

Toprak Ana: Zeliha

Kocasının ölümünden sonra çocukları için yaşamaya devam eden köylü güzeli Zeliha’yı Fatma Girik canlandırır. Zeliha anne, evlatlarını tüm dünyaya karşı gerekirse ağaya karşı bile korur. Her izleyişimizde bizleri duygulandıran filmde, bir annenin evlatları için tek başına verdiği mücadeleye şahit oluruz.

Yılın Annesi

Yavrularım filminde Hülya Koçyiğit’in canlandırdığı Seher karakteri kanser olmasına rağmen dişini tırnağına takar ve çocuklarının geleceği için çırpınır. Bu çabaları yılın annesi seçilmesini sağlar ama o bunu hiçbir zaman öğrenemez.

100 Numaralı Adam'ın Annesi

Şaban’ın şefkatli annesi Leman Akçatepe beceriksiz oğlunun her başarısızlığında onun ardında durmaya devam eder. Şaban da fedakâr annesini saraylarda yaşatmak için hiçbir zorluktan çekinmez.

Kıymeti Bilinmeyen En Fedakâr Anne
türk sineması, yıldız kenter

Onun için hizmetçilik bile yapsa kızına yaranamayan Fatma anneyi Yıldız Kenter canlandırır. Değer bilmez kızı, onun kendisi için yaptığı fedakârlıkları ancak annesi ölünce anlar. Ve her izlediğimizde fedakârlık tanımı Fatma anneyle yeniden can bulur.

 2,372 okunma

akin aksoy