Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22926
post-template-default,single,single-post,postid-22926,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HOLLYWOOD SİNEMASINDA ÖNE ÇIKANLAR

Ülke sinemalarını tek tek öne çıkan detaylarıyla karşınıza getirmeye devam ediyoruz. Sıra, sabun köpüğü içerikler ürettiği eleştirilerine maruz kalan, kimileri tarafından da her yapıtı hayranlıkla karşılanan ABD, namıdiğer Hollywood sinemasında…

1#

Sinema tarihinin ilk ışıklarını yakanlar, Fransız Lumière Kardeşler gibi Avrupalılar olsa da sektörün gelişmesiyle birlikte dünyada en çok konuşulan güç Hollywood sineması olmuştur. Bunda en büyük payı, Amerika menşeili yapım şirketlerine vermek gerekir. Avrupa sineması sanat odaklı ilerlerken, Amerika sinemasının kazanç odaklı ilerlemeyi seçtiği ise tüm dünyanın bildiği bir gerçektir.

2#

Hollywood sinemasının tüm dünyada baskın güç haline gelmesinde, 1929 yılından bu yana verilen Akademi Ödülleri’nin, namıdiğer Oscar Ödülleri’nin payını da yadsımamak gerekir. Her yıl düzenlenen bu törenler büyük bir görsel şova dönüştürülmüş ve dünyanın dört bir yanındaki sinemaseverlerin bakışlarını Hollywood’a çevirmeyi başarmıştır.

3#

Hollywood sinemasındaki yönetmenler, en az dünyaca ünlü aktör ve aktrisler kadar popülerdir. Stanley Kubrick’ten Martin Scorsese’e, Steven Spielberg’den Quentin Tarantino’ya, “yönetmen sineması” kavramının da Hollywood’da büyük yer kapladığını söyleyebiliriz. Örneğin John Ford, Western filmleriyle özdeşleştirilirken, Alfred Hitchcock gerilim filmlerinin yönetmeni olarak kabul edilir.

4#

ABD’de sinema sektörü, ülke ekonomisinde önemli bir paya sahiptir. Kongre Kütüphanesi’nde saklanmak üzere National Film Preservation Board, yani Ulusal Film Koruma Heyeti tarafından seçilen filmler, ABD Ulusal Film Arşivi adı altında toplanır. Bu arşivde, Orson Welles imzalı Yurttaş Kane’den Holywood’un kült yapımı Ben Hur’a yaklaşık 500 film bulunur.

5#

Tabii Hollywood Sineması denince akıllara birbirinden ünlü oyuncuların yüzleri gelir. Ortalama bir sinema seyircisinin bir çırpıda sayacağı aktörler arasında, Hollywood yıldızlarının geniş yer kaplaması kaçınılmazdır. 40’lı, 50’li yıllara damgasını vuran Humphrey Bogart, Clark Gable, John Wayne gibi isimler ise ancak eski kuşakların bir çırpıda sayabileceği kült isimlerdir.

6#

Jennifer Lawrence, Angelina Jolie gibi isimlerin hemen hemen tüm dünyada biliniyor olması, Hollywood’un sinema sektöründeki hâkimiyetine basit ama önemli bir vurgu yapar. Diğer taraftan yukarıda sözünü ettiğimiz durum aktrisler için de geçerlidir ve yeni nesil için Bette Davis, Katharine Hepburn, Lana Turner gibi isimlerin, Hollywood sinema tarihinin unutulmazları olduğunu belirtmek gerekir.

7#

Hollywood sinema tarihinde ayrı başlıklar gerektiren konular ve kişiler vardır. Örneğin, Western filmler, yani “Vahşi Batı”daki fantastik kovboyların arzıendam ettiği film türü… Veyahut da Woody Allen… Oyuncu, senarist, yönetmen ve hatta müzisyen olan, yapıtlarıyla kendi özel kitlesini yaratan ve her filmi merakla beklenen dâhi bir sinema adamı… Sözün özü Hollywood sineması, içine girince çıkması zor olan rengârenk bir dünya…

 2,864 okunma

Derya Ülkar