Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16100
post-template-default,single,single-post,postid-16100,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Sinemanın Sempatik Jönü İzzet Günay

1934 doğumlu aktör İzzet Günay 1950’li yılların sonlarından başlayıp 2000’lerin başlarına kadar üretimini sürdüren bir sanatçımız… Ve şu anda sitemizin konuğu…

1#

Türk Sineması’nın en sempatik jönlerinden olan İzzet Günay’ın bu kariyerinden önce İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde teknik ressam olarak çalıştığını, kısa bir süreliğine dans hocalığı yaptığını, hatta askerden sonra da linyit kömürü ticaretiyle uğraştığını bilmiyordunuz değil mi?

2#
türk sineması, ömer lütfi akad

İzzet Günay için sinemadan önce tiyatro vardı. İlk kez Dormen Tiyatrosu’na başvurduğunda yıl 1957’ydi. Sahneye çıktığı ilk oyunun adı ise Kara Ağaçlar Altında’ydı ve sahne hayatındaki adımlarını başka oyunlarla tiyatroda hızlandırdı.

3#

İlk kez rol aldığı sinema filmi Zeki Müren ve Belgin Doruk’un başrolleri paylaştığı 1959 yapımlı Kırık Plak’tı. Filmde Zeki Müren’in şoförü Erol karakterini canlandırdı. Başrolünü aldığı ilk film ise 1964 yılında çekilen Varan Bir isimli film oldu.

4#
türk sineması

Kısa sürede o sinemayı, sinema izleyicisi de onu çok sevdi ve film teklifleri arka arkaya gelmekte gecikmedi. Çevirdiği 100’den fazla filmde beyazperdedeki partnerleri Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Fatma Girik gibi sinemanın duayen isimleriydi.

5#
yeşilçam, türk sineması

Birkaç filmde kendisine partnerlik yapan başka bir isim de Sadri Alışık’tı. Bu filmlerden biri Türk Sinema tarihindeki yerini çoktan alan Afili Delikanlılar, bir diğeri ise Amerikan yapımı Bazıları Sıcak Sever filminden Türk Sineması’na uyarlanan Fıstık Gibi Maşallah’tır.

6#

İzzet Günay’la ilgili az bilinenlerden biri de Klasik Türk Sanat Müziği solistliği yapmasıdır. On parmağında on marifet bulunan sanatçının yedi yıl boyunca solist olarak sahneye çıkması 1970’lerde sinemayı bırakmasından dolayı yaşadığı ekonomik nedenlere dayanıyordu.

7#

“7 yaşımdaydım, babamın bir kenara attığı damgasız pullara merak sardım. 73 yıldır da sürdürüyorum.” diyen İzzet Günay tam bir filatelist, yani pul koleksiyoncusuydu. Sadece pul da değil, 1985 yılında antika üzerine bir dükkân açmış ve uzun süre işletmişti.

 1,901 okunma

akin aksoy