Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11282
post-template-default,single,single-post,postid-11282,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

9 Madde ile Çağımızın Hayat Anlayışı Hygge

Danimarkalıların yaşam felsefelerinden “hygge” ülkemiz de dâhil Avrupa’nın ilgi gösterdiği bir konu oldu. İnsanların bu felsefeye ilgi duymasının nedeni ise Danimarka’da mutluluk oranının yüksek olduğunu bilmeleriydi. Listemizde hygge felsefesinin gerektirdiklerini sıraladık. Aslında aşağıdakilerin çoğu bizlerin de güdüsel ve kültürel olarak uyguladığı maddeler… Buyurun, “hyggelig” bir yaşam için 9 maddelik listemize…

1#

Bulunduğunuz atmosferi olabildiğince ışıktan arındırıp soft bir ortam yaratmak… Biliyorsunuz, bunu sağlamanın en iyi yolu ise mum ışıklarından faydalanmaktır.

2#

Teninize batmayan, sıkmayan, yumuşak dokunuşlu rahat giysiler giymek… Bütün bunlar kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır.

3#

Çikolatanın başı çektiği güzel kokulu tatlılar yemek… Ne de olsa çikolatada bulunan tryptofan ve phenylethylamine isimli maddelerin endorfin ve serotonin gibi hormonların salgılanmasını sağladığı bilimsel bir gerçek.

4#
çiçeklik

Saksılarda ya da bahçenizde yetiştirdiğiniz bitkilerle uğraşmak… Söyler misiniz, toprak, negatif enerjimizi bile boşaltabileceğimiz insan dostu bir madde değil de nedir?

5#
aile

Ağır ağır pişecek yemekler yapıp yavaş yavaş yemek… Yani memleketimizde “slow food” adıyla özellikle Ege’de uygulanan akımın ta kendisi…

6#

Kâğıt-kalem kullanarak yazı yazmak… Yazı yazmanın da ötesinde kâğıt ve özellikle kurşun kalem kullanmanın iyi hissettirdiği biliniyor. En son ne zaman laptopunuzu ve tabletinizi kullanmadan uzun uzun yazılar yazmıştınız?

7#

“Sığınağım!” diyebileceğiniz bir ortam yaratmak… Kapısından girdiğinizde sıcaklık ve güven duygusu hissettiren bir ortam hygge felsefesinin en temel unsurları arasında bulunuyor.

8#

Hüzünden beslenmeyi bırakıp daha fazla gülmek… Bu maddenin altını dilediğiniz kadar doldurabilirsiniz: Dedikodu yapmamak, karamsar olmamak, hoşgörülü olmak, empati yapmak gibi…

9#

Sahip olduklarımız için şükretmek… Bütün inanç sistemlerinin belki de ilk telkinidir bu: Sahip olduklarınızın farkına varın ve hepsi için teşekkür edin.

 705 okunma

akin aksoy