Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7666
post-template-default,single,single-post,postid-7666,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
nostaljik pullar

Nostaljik Dönem Pullarıyla Geçmişten Gelen Postalar

1840 yılında Posta Nezareti olarak kurulduğunda günümüzdeki PTT yani Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın da temelleri atılmış oldu. Bunu 1855’te Telgraf Müdürlüğü’nün kurulması ve 1871’de bu iki kurumun birleşmesi, 1939’ da ise PTT ismini alarak Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanması izledi. Posta Nezareti’nin kurulmasının 1840 yılına gelmesi bir tesadüf değildi çünkü bu girişim Tanzimat Fermanı’nın sonucunda yaşanan gelişmelerden biriydi. Böyle erken bir tarihte Posta Nezareti’nin kurulmasının sonucunda, Osmanlı Devleti, yapışkan posta pulu basan ikinci Asya devleti oldu. PTT tarihindeki önemli kilometre taşlarından biri ise 1909 yılında ilk telefon hattının İstanbul’da hizmete girmesiydi. 1995 yılında posta çeki ve havale işlemlerinde otomasyona geçen PTT, tarihi boyunca bu ülkenin vatandaşlarına kaliteli iletişim olanağı sundu. Bu listemizde PTT tarihinin, ülkemizin geçmişine, kültürel ve sosyal mazisine ışık tutan nostaljik dönem pullarını bir araya getiriyoruz.

1#
nostaljik pullar

Osmanlı Devleti temalı pullar bu büyük imparatorluğun mimariden, kültüre, sanata zenginliklerini belgeliyordu.

2#
nostaljik pullar

Doğa temalı pullar, ülkemizin sahip olduğu doğal güzellikleri; Anadolu’nun bitkilerini, hayvanlarını tanıtıyordu.

3#
nostaljik pullar

Kültür varlıklarımız temalı pullar, ülkemizin sahip olduğu folklor, el sanatları, gelenek ve göreneklerin tanıtımında önemli bir rol oynamıştı.

4#
nostaljik pullar

Taşıt temalı pullar, tarih içinde gelişen taşıtları belgeleyerek bir anlamda ülkenin ulaştırma tarihine ışık tutuyordu.

5#
nostaljik pullar

Atatürk temalı pullar, ülkemizin bağımsızlık yolunda verdiği büyük savaşı ve güçlü liderimizi dünyaya anlatıyordu.

6#
nostaljik pullar

Spor temalı pullar, spor tarihindeki önemli karşılaşmaları, turnuvaları ölümsüzleştiriyordu.

7#
nostaljik pullar

Turizm temalı pullar, ülkemizdeki turistik merkezleri, müzeleri, önemli etkinlikleri dünyanın dört bir yanına duyuruyordu.

8#
nostaljik pullar

Tarih temalı pullar, bu güzel topraklarda yaşanan tarihi, mirasımızı gelecek kuşaklara taşıyordu.

 1,598 okunma

akin aksoy