Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15668
post-template-default,single,single-post,postid-15668,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Şehrin Göbeğindeki Soluklanma Alanı Belgrad Ormanı

Adını, Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferinden dönerken bu bölgeye yerleştirdiği Belgradlılardan alan Belgrad Ormanı Kültür ve Yaşam’ın en yeşil sayfalarından biri…

1#

Doğusu İstanbul Boğaz’ı, kuzeyi Karadeniz’le çevrili olan Belgrad Ormanı Avrupa Yakası’ndaki doğal bir oluşum. Aynı zamanda Çatalca Yarımadası’nın bir ucunda konumlanmış olan orman İstanbul’un nefes alma duraklarının başında geliyor.

2#

Belgrad Ormanı’nın %75 gibi bir çoğunluğa sahip sakinleri meşe, özellikle sapsız meşe ağaçları. Meyveli dişbudaktan ıhlamura, kayından gürgene 18 farklı ağaç ve bu ağaçların gölgesinde açan minik çiçekler ormanın bitki varlıkları arasında.

3#

Bu yeşil alan eski dönemlerde bölgenin su ihtiyacını karşılayan en önemli yerlerden biriymiş. Orman içinde birbirinden gösterişli bentler o dönemlerden kalan izler… Suyun akışını kontrol etmek için inşa edilmiş farklı mimarilerdeki bu yapılar genellikle Osmanlı sultanlarının isimlerini taşıyor.

4#

Şehrin içinde kızıl geyiklerin, kızıl tilkilerin yaşam kurduğu, kuşların ağaç kovuklarındaki yuvalarında dinlenmeye çekildiği, av yasağı sayesinde hayvan türlerinin rahatça üreyebildiği Belgrad Ormanı, insanı ve en doğal haliyle doğayı birbirine yakınlaştıran ender yerlerden biri.

5#

Belgrad Ormanı’nda insan ve doğa iç içe diyoruz çünkü Sarıyer semti sınırları içinde kalan Belgrad, 1956 yılından bu yana halka açık. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün idari sınırları içindeki alanda piknik masalarında bazı günler yer bulmak güçleştiği için kendi masa ve sandalyenizi götürmeyi düşünebilirsiniz.

6#

Falih Rıfkı Atay mesire yeri, Mehmet Akif Ersoy mesire yeri, Fatih Çeşmesi mesire yeri, Neşet Suyu mesire yeri isimleriyle anılan tam on tane mesire yeri bulunuyor orman içinde. Açık havada yapılabilecek birçok etkinlik için Belgrad Ormanı çölde vaha gibi.

7#

Örneğin temiz havayı derin derin içinize çekerek yapacağınız uzun soluklu yürüyüşler için eşsiz bir yerdir. Altı kilometrelik koşu parkurunda ağaçların arasından, göllerin, derelerin kıyısından geçerken adımlarınızı istediğiniz kadar hızlandırabilirsiniz.

8#

Dünyanın en büyük metropollerinden İstanbul’da kendiliğinden oluşmuş böyle bir alanı korumak için bazı önlemler alınmış. Mesela kamp kurmak izne tabi ve ateş yakmak, büyük kesici aletlerle giriş yapmak yasak. Ama elbette belirlenmiş alanlarda mangal yapabilir, kahvaltı için erken saatlerde yola çıkabilir, bisiklet kiralayabilir ve daha birçok aktivite için Belgrad Ormanı’nın yolunu tutabilirsiniz.

 751 okunma

akin aksoy