Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19282
post-template-default,single,single-post,postid-19282,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

İÇ ANADOLU’NUN KÜLTÜR MERKEZİ

Kırşehir, sayfamızın ilerleyen bölümlerinde göreceğiniz gibi tarihten bu yana ozanların, mutasavvıfların, ilim insanlarının ve sanatkârların şehri olagelmiştir. Aksaray, Kırıkkale, Yozgat, Ankara ve Nevşehir ile komşu olan kent, konum olarak Kapadokya Bölgesi’nde yani “Güzel Atlar Ülkesi”nde yer almaktadır. Kırşehir ile özdeşleşen doğal ve kültürel değerleri sizin için derledik.

1#

Şehir merkezinde, Kılıçözü mevkiinde yer alan ve 2014 yılında açılışı yapılan Kent Park, proje ismiyle İkizarası Kent Parkı, 120 bin m2’lik bir alanı kapsıyor. Bu alan içinde spor kompleksi de bulunuyor restoran da, konser alanı da, yürüyüş yolları da… Şehir sakinleri için popülerleşen devasa alan turistlerin de sıkılmadan vakit geçirebileceği renkli bir mekân.

2#

Anadolu Selçukluları tarafından Kızılırmak üstüne inşa edilen Kesikköprü tarihi İpek Yolu güzergâhında bulunuyor. Günümüzde şehrin merkezinde yer alan yapı 400 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 13 sivri kemerli gözden oluşuyor. Aynı mevkide yer alan ve eski dönemlerde kervanların konaklaması için yapılan Kesikköprü Kervansarayı da şehrin önemli yapıları arasında.

3#

Türklerin engin bozkırlara bakıp da “Kır Şehri” dediği bölgenin adı zamanla Kırşehir olmuş. Ama bu bozkırın şehrinde öyle göller de var ki bakınca “suyun şehri” demekten kendinizi alamazsınız. Bunlardan biri şehrin beş ilçesinde suyu bulunan Hirfanlı Baraj Gölü’dür. 100 binden fazla su kuşunu ağırlayan göl su sporlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

4#

Ahiliğin kurucusu, esnaf ve sanatkârların piri Ahi Evran hayatının son 15 yılını Kırşehir’de geçirmiş ve öldüğünde bu topraklara defnedilmiştir. Bir arada bulunan Ahi Evran Camii ve Türbesi günümüzde ziyarete açık durumdadır. Ayrıca gazeller ve hikâyeler yazmış mutasavvıf Âşık Paşa da Kırşehirlidir ve türbesi burada bulunur. Yine, Selçuklular döneminde Kırşehir Beyi olan Caca Bey adına yapılmış medrese de kentin önemli kültürel ve tarihi değerlerindendir.

5#

Kırşehir’in yetiştirdiği değerlerimizin başında şüphesiz ki Yaşar Kemal’in “bozkırın tezenesi” olarak nitelediği Neşet Ertaş gelir. Sanatçının doğduğu ev, babası Muharrem Ertaş’la kendi çocukluğunu tasvir eden heykeli ve mezarı, “Ana vatanımsın baba yurdumsun/ Ozanlar diyarı şirin Kırşehir/ Uzak kaldım gurbet elde derdimsin/ Hasretin bağrımda derin Kırşehir” diye türkü yaktığı kentte yer almaktadır.

6#

İç Anadolu mutfağında görülen ayran çorbası, çömlekte kuru fasulye gibi yemekleri Kırşehir’de de görmek mümkündür. Fakat yörenin kuru kayısı ve kuru üzümle pişirilen et yemeği çirleme, yağda kavrularak yapılan pancar çırpması ve ayva dolması gibi özgün lezzetleri de bulunmaktadır. Kırşehir’in yurt dışına açılmış lezzeti ise Kaman ilçesinde yetişen cevizidir.

 1,300 okunma

akin aksoy