Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15839
post-template-default,single,single-post,postid-15839,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Seçimi ve Sunumu Çaba Gerektiren Meyve

Tatlı mı tatlı, sulu mu sulu meyve karpuz şerefine bir gün bile belirlenmiş… Gerçi bizim ülkemizde sevdiklerimize ve kendimize karpuz ikram etmek için herhangi bir sebebe ihtiyacımız yok ama aklınızda olsun 3 Ağustos Dünya Karpuz Günü… Nerelerde coşkuyla kutlandığını bilmediğimiz bu günü biz de sizin için sayfamızda kutluyoruz.

1#

5000 yıllık geçmişi olan meyvenin yabanisi Afrika kıtasının güneyinde keşfedilmiş ama karpuz günümüzde en çok Çin sayesinde Uzakdoğu Asya’da üretiliyor. Ülkemiz ise dünyadaki karpuz üretiminde ikinci sırada yer alıyor.

2#

Karpuzu yeşil kabuklu, kırmızı bir meyve diye tarif etmek yanlış olabilir çünkü bazı coğrafyalarda sarı bile olabiliyor. 1200’den fazla çeşidi olan meyve konusunda Türkiye özellikle Diyarbakır karpuzlarıyla dünyaya nam salmış bulunuyor.

3#

Kabuğunu kesip içini görene kadar tadından emin olamayacağınız karpuzun seçimi önemli. Hafifçe vurarak tok bir ses duymaya çalışabilir ya da toprağa değen kısmının beyaz değil turuncuya yakın bir renkte olmasına dikkat edebilirsiniz.

4#

Ağırlığı ile öne çıkan bir karpuzu kesmeye çalışırken zorlanabilirsiniz ama bilin ki karpuz dilimlemeyi eğlenceli bir hale getirmek mümkün. Kabuklarını soyarak küp küp doğrayabilir, kabuklarından tutarak yiyebilmek için çubuklar halinde dilimleyebilir ya da bu esnada tamamen kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

5#

Karpuzu çekirdeksiz servis etmek isterseniz birkaç kesim tekniğinden birini deneyebilirsiniz. Bir tanesini hemen anlatalım: Karpuzu enlemesine ortadan ikiye bölün. Sonra bu iki yarımı da ikiye bölerek dört adet üçgen prizma elde edin. Prizmaların çatı kısmını bir santim kadar aşağıdan bıçak yardımıyla boydan boya kesin. Böylece karpuzun çekirdek yüklü kısmına ulaşacaksınız ki hepsini birden rahatça temizleyebilirsiniz. Evet, şimdi istediğiniz gibi dilimleyebilirsiniz.

6#

Çekirdeklerini ayıkladığınız karpuzu sadece dilimleyerek servis etmeniz de gerekmez… Blender aracılığıyla püresini yaptığınız meyveye biraz limon suyu ekleyerek enfes bir yaz içeceği elde edebilirsiniz.

 1,744 okunma

akin aksoy