Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14621
post-template-default,single,single-post,postid-14621,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Envaiçeşit Dolma

Türk mutfağını zenginleştiren yemeklerin başında dolma gelir desek yeridir. Hani neredeyse dolma çeşitlerinden birkaç liste çıkarabiliriz. Mutfağımızda farklı sebzeleri dolmalık olarak kullanabildiğimiz gibi iç harcı için de çeşit çeşit malzemeyi bir araya getirebiliyoruz. Bakalım listemizdeki dolmalardan sizin tatmadığınız var mı?

Haşlanmış beyaz lahana yaprağına pirinç, bulgur ya da kıymadan hangisini isterseniz onu sarın ama sonrasında mutlaka yoğurtla servis edin.
Salamura ya da taze üzüm yaprağı ile yapılan sarma, zeytinyağlı yemeklerin başında gelir. Ve ne kadar ince sarılırsa o kadar fazla iltifat getirir.
Kısık ateşte pişirilen biber dolmasının nefis kokusunu sokağın başından almaya başlarsınız. Ana malzemesi genellikle baharatlarla tatlandırılan kıyma ve pirinçtir.
Kabak dolmanızın lezzetine lezzet katmak istiyorsanız kabağın kabuklarını soymadan doldurun. Hem böylece kabuğundaki vitaminlerden de yararlanmış olursunuz.
Pirinçli/kıymalı, peynirli/ıspanaklı ya da pirinç ve zeytinyağlı… Domates dolması yapmayı ya da tatmayı henüz denemediyseniz çok şey kaçırdığınızı bilmelisiniz.
Haşladığınız patatesleri kıyma, soğan, fesleğen ve baharattan oluşan karışımla doldurduktan sonra fırına verebilir, iyice yumuşayana kadar pişirebilirsiniz.
Mantarın küçücük karnına ne sığdırılabilir ki demeyin. Sebzeli, peynirli, kıymalı hatta tavuklu mantar dolmalarını meze olarak servis edebilirsiniz.
Kuru dolma yapmanın püf noktalarından biri patlıcanları çok haşlamamak ve sonrasında soğuk suya atmaktır. Böylece pişerken dağılmalarına engel olabilirsiniz.

 1,547 okunma

akin aksoy