Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9181
post-template-default,single,single-post,postid-9181,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
çalışma ortamı, work, iş kahvesi

Sağlıklı Bir Yaşam İçin İş Yerinde Konforunuzu Artıracak 8 Pratik Öneri

Günümüzün büyük kısmını iş yerimizde geçiriyoruz, dolayısıyla iş yerimizdeki konforumuz hayat kalitemizi büyük oranda etkiliyor. Bu içeriğimizde, alacağınız basit önlemlerle, çalışma ortamınızda yapacağınız ufak değişikliklerle ofisteki konforunuzu nasıl arttırabileceğinizi araştırdık.

1#

Sağlıklı bir yaşam için en önemli noktalardan biri bol bol su içmektir. İş yerinin yoğun temposunda su içmeyi unutmamaya özen göstermelisiniz. Bitki çayları su tüketiminizi artırmanın iyi bir yöntemi olsa da siyah çay ve kahveyi fazla miktarda tüketmekten kaçınmanız öneriliyor.

2#

Ara öğünlere en çok iş yerinde ihtiyaç duyduğumuz yadsınamaz bir gerçektir. Fakat yüksek miktarda karbonhidrat içeren atıştırmalıklar enerjinizi düşürüp performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tarz gıdalar yerine kuruyemiş, meyve gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz.

3#

Çalışma saatleri içinde hareketsiz kalmak kas ve iskelet sisteminizde rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu rahatsızlıklardan korunmanın en etkili yolu ise hepimizin bildiği gibi spor yapmak. İş yerinde de sandalyeden kalkmanızı bile gerektirmeyecek küçük egzersizlerle vücudunuza bir iyilik yapabilirsiniz.

4#

Bilgisayar başında çalışanların ise en büyük dertlerinden biri göz yorgunluğu. Devamlı ekrana bakmak gözlerin kuruması, batması gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu rahatsız edici durumdan korunmak için bilgisayar başında çalışırken ara ara gözlerinizi kapayarak dinlendirebilir ya da uzakta bir noktaya bakarak gözlerinize egzersiz yaptırabilirsiniz.

5#

Eğer çok katlı bir binada çalışıyorsanız, gün içinde katlar arasında dolaşmanız gerektiğinde asansör yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz. Böylece, daha fazla hareket etmiş olursunuz ve devamlı oturarak çalışmanın yan etkilerini bir nebze olsun azaltabilirsiniz.

6#
nefes almak, breathing

Sağlıklı yaşamın, dinç bir zihin ve bedenin olmazsa olmazlarından biri temiz hava. Çalışma ortamınızda cam açmanız mümkünse iş yerinizi bol bol havalandırmanız konforunuzu olumlu etkileyecektir. Cam açmanın mümkün olmadığı bir plazada çalışıyorsanız öğle arasında dışarı çıkarak temiz havanın yararlarından faydalanabilirsiniz.

7#
work

İş yerindeki konforunuzu olumlu etkileyecek unsurlardan biri de kendinize iyi hissedeceğiniz bir çalışma ortamı hazırlamak. Ofisinizi, çalışma masanızı sevdiklerinizin fotoğraflarıyla, bitkilerle, size kendinizi iyi hissettirecek ayrıntılarla düzenleyebilirsiniz.

8#

Vücut yapınıza uygun, ergonomik, çalışırken dik oturmanızı sağlayacak masa ve sandalye seçimleri iş yerinizdeki yaşam kalitenizi artıracaktır. Masa ve sandalyenizin kalitesi kadar, doğru yüksekliğe sahip olması, iyi bir açıyla yerleştirilmiş olması da önemlidir.

 856 okunma

akin aksoy