Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16762
post-template-default,single,single-post,postid-16762,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Çin Hakkında İlginç Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti 1,5 milyara yaklaşan nüfusu ile birlikte yaşadığımız dünyanın en kalabalık ülkesi. Yeryüzünde kapladığı alan açısından da dünyanın en büyük ülkelerinden biri. Böylesine kalabalık ve büyük bir ülkede ilginçlikler olmasın da nerede olsun öyle değil mi? Zengin kültürü, eşsiz doğal güzellikleri ve görkemli tarihiyle tanıdığımız ülkeye dair ilginç bilgileri sizin için derledik.

1#

Dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında Çince 1 milyar 300 bin kişiyle ilk sırayı alıyor, yani yeryüzünde her 5 kişiden biri Çince konuşuyor. Verilere göre ülkede 299 farklı Çince konuşuluyor ve bu yüzden Çince’nin bir dil değil, dil ailesi olduğu iddiaları da bulunuyor.

2#

Şangay ya da Şanghay, Çin’in en büyük ve en önemli liman kenti. Bu son derece canlı, turistik ve zengin şehrin elinde bulundurduğu bir rekor var ki hiçbir kentin başına gelmesin diyeceğiniz türden… O da, 100 km’yi bulan ve tam 12 gün süren trafik sıkışıklığı!

3#

O kadar kalabalık bir ülke ki Çin insanların yaşam alanları devasa gökdelenlerden kale içlerine, bozkırlardaki çadırlardan bambu evlere kadar çeşitlilik gösteriyor. “Yaodong” adı verilen ve özellikle Kuzey Çin’in pek çok yerinde görülen mağara evlerde bile yaklaşık 30 milyon insan yaşıyor.

4#

2 bin yıldır yer altında saklı duran tek ordu Çin’de bulunuyor! Tabii ki pişmiş kilden yapılmış Terracota Ordusu’ndan söz ediyoruz. Qin hanedanının kurucusu Shi Huangdi’nin kendi anıt mezarı için yaptırdığı 8 bin savaşçı, 600 at ve 100 savaş arabasından oluşan heykeller günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

5#

Turna ve dev panda Çin halkı için sembol hayvanlar… Yine 12 burçtan en önemlisi olan ejder de kutsal sayılmış ve edebiyattan sanata pek çok alana ilham vermiş. Ama ejderin gücünden asıl faydalananlar imparatorlar olmuş. Öyle ki her biri kendisini “ejderin oğlu” olarak nitelemiş.

6#

Çin kültüründe çay seremonisinin önemli bir yer tuttuğunu bilmeyen yok. Hatta o kadar önemli ki Lu-Yu Tea Culture Institute’de Çay Uzmanlığı bölümü bulunuyor ve öğrenciler mezun olmaya yakın yaklaşık 1000 çeşit çayı birbirinden ayırt edebiliyor.

7#

Çin’de renklere verilen anlam da büyüktür. Örneğin toprak rengi olarak görülen sarı en saygın renktir. Kırmızı mutluluğun rengidir ve düğün, yeni yıl ya da açılış törenlerinde özellikle kırmızı giyilir. Ayrıca Çin’de yasın rengi dünyanın genelinin aksine siyah değil beyazdır.

8#

Panda Çin’de o kadar sevilen bir canlı ki diğer ülkelerle arasında krize ya da işbirliğine bile neden olabiliyor. Koruma altındaki hayvanlar için ülkede dört büyük panda merkezi bulunuyor. Fakat pandaları çok seven Çinliler yaramazlık yapan çocuklar için “Panda gibi olma!” deyimini üretmekten de geri durmamışlar.

 2,869 okunma

akin aksoy