Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20965
post-template-default,single,single-post,postid-20965,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SAFA ÖNAL: GUINNESS REKORLAR KİTABI’NDAKİ SENARİST

Sanıyoruz tek cümle konuyu özetlemek için kâfi gelecektir: Türk Sineması’nda tam 395 adet filmin senaryosu Safa Önal tarafından yazılmıştır! Bu olağanüstü duruma Guinness Rekorlar Kitabı bile kayıtsız kalmamış, bahsedilen rekoru onaylamıştır. Üstelik Safa Önal sadece senarist değil, sinemamızda 40 kadar ünlü yapıma imza atmış bir yönetmendir de… 1931 doğumlu sinema adamının imza attığı filmlerden bazıları ise şöyle…

1#

1970 yılında çekilen, iki aşığın romantik başlayıp dramatik seyreden hikâyesinin anlatıldığı Buğulu Gözler filminde başroller Türkan Şoray ve Murat Soydan’dadır. Safa Önal ise filmin hem senaristi hem yönetmenidir.

2#

Türk Sineması’nda kara komedi türünün en güzel örneklerinden olan Ah Güzel İstanbul filminin yönetmenliğini Atıf Yılmaz yapmış, başrollerini Sadri Alışık ve Ayla Algan paylaşmıştır. 1966 çıkışlı filmin senaryosunu Safa Önal, senarist Ayşe Şasa ile birlikte kaleme almıştır.

3#

Orhan Gencebay’ın Dertler Benim Olsun şarkısından adını alan filmde, başroldeki ünlü ses sanatçısına Perihan Savaş eşlik etmektedir. Safa Önal, 1974 yılında çekilen filmin senaristi ve aynı zamanda yönetmenidir.

4#

Türkan Şoray’ın Kadir İnanır’la birlikte başrolde yer aldığı, Kapadokya’da çekilen Dila Hanım filmi 1977 yılı yapımlıdır. Safa Önal bu kez filmin sadece senaryosunu yazmıştır, yönetmen koltuğunda ise Orhan Aksoy yer alır.

5#

Başrollerinde Türkan Şoray ile İzzet Günay’ın yer aldığı Vesikalı Yârim filmi, Sait Faik Abasıyanık’ın Menekşeli Vadi öyküsünden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Uyarlamayı yapan senarist Safa Önal olmuştur, filmin yönetmeni ise Lütfi Ömer Akad’dır.

6#

Yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı Doktor Civanım bir komedi filmidir ve başrolünde Kemal Sunal yer alır. 1982’de çekilen filmin yapımcısı ise Memduh Ün’dür, Safa Önal senaryoyu Memduh Ün ile birlikte yazmıştır.

7#

Safa Önal’ın yönetmenliği bıraktığı film ise oldukça yakın tarihli, 2007 yapımlı Hicran Sokağı olmuştur. Bir aşk çemberi etrafında gelişen olayların anlatıldığı filmde Sezer Sezin, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Cüneyt Arkın gibi duayen isimler yer alır ve adeta sinema ustası Safa Önal’a bu film aracılığıyla teşekkür ederler.

 3,401 okunma

Derya Ülkar