Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
6665
post-template-default,single,single-post,postid-6665,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
yeşilçam, fantastik filmler

Türk Sinema Tarihinde Aklın Sınırlarını Aşan 8 Fantastik Film

Türk sineması her alanda birbirinden güzel filmlere ev sahipliği yapar; romantik, komedi, dram, korku ve elbette fantastik… Geçmişten bugüne en çok sevilen; olay örgüsü, görüntüleri, sahne dekorları ve elbette oyunculuklarıyla bizi en çok etkileyen fantastik Türk filmlerini araştırdık ve 8 maddelik listemizde sizin için bir araya getirdik.

Dünyayı Kurtaran Adam
türk sineması, fantastik filmler

Yönetmenliğini Çetin İnanç’ın yaptığı ve fantastik filmlerin en iddialı başrol oyuncusu Cüneyt Arkın’ın, Aytekin Akkaya ile beraber iki kahraman Türk pilotunu canlandırdığı film dünya çapında büyük ilgi görmüştür. Yanlışlıkla uzaya giden bu iki cesur kahraman uzaylı gladyatörlerle savaşır ve elbette onları alt eder. Yurt dışında “Turkish Star Wars” yani “Türk Star Wars’u” olarak da anılan Dünyayı Kurtaran Adam, Türk sinema tarihinde önemli bir noktadır.

Badi
türk sineması, fantastik filmler

Tüm dünyada büyük ilgi gören E.T. filminin Türk uyarlaması olan film, 1983 yılında Zafer Par’ın yönetmenliğinde izleyicisiyle buluşmuştur. Senaryosunu Barış Pirhasan’ın uyarladığı film, küçük bir çocukla bir uzaylının dostluğunu anlatır. Cengiz Sayhan, Tolga Sönmez gibi isimlerin oynadığı Badi, özellikle uzaylı Badi’nin kostümüyle ilgi çekmiştir.

Drakula İstanbul’da
türk sineması, fantastik filmler

Bram Stoker’ın ünlü edebi eseri Drakula’dan uyarlanan 1953 tarihli Drakula İstanbul’da, Transilvanya, ve Edirne’de geçer. Film, avukat Azmi’nin, Atıf Kaptan’ın ustalıkla canlandırdığı Drakula’nın şatosuna avukat olarak gitmesiyle başlar. Mehmet Muhtar’ın çektiği film, zamanın olanakları düşünüldüğünde büyük bir başarı hikâyesidir. Ayrıca bu yapım, dünya sinema tarihinde Drakula’nın uzun dişlerinin gözüktüğü ilk film olarak korku filmi koleksiyonerleri için ayrı bir önem taşır.

Yılmayan Şeytan
türk sineması, fantastik filmler

Yalın Tolga’nın canlandırdığı Profesör Doğan, Tangayt isimli çok önemli bir maden keşfeder fakat Doktor Şeytan yani Erol Taş bu buluşun peşini bırakmaz ve film boyunca tangayt peşindeki heyecanlı maceralara şahit oluruz. 1973 tarihli Yılmayan Şeytan filmini, Yılmaz Atadeniz yönetmiştir.

Süpermen Dönüyor
türk sineması, fantastik filmler

Kunt Tulgar’ın yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini üstlendiği Superman uyarlaması,1979 yılında çekilmiştir. Gazeteci Alev’i canlandıran Güngör Bayrak ve Süpermen’i canlandıran Tayfun Demir kripton taşının peşinde büyük maceralar yaşarlar.

Turist Ömer Uzay Yolu’nda
türk sineması, turist ömer, fantastik filmler

Sadri Alışık’ın hayat verdiği Turist Ömer bu filmde de uzayda maceralar yaşar. Cemil Sahbaz’ın canlandırdığı Kaptan Kirk insanlar üzerinde deney yapmak istediği için Turist Ömer’i gemisine alır ve beklenmedik bir şekilde Turist Ömer geminin kaptan koltuğunu ele geçirir. 1973 yapımı bu eğlenceli kült filmin yönetmeni Hulki Saner’dir.

Aybiçe Kurt Kız
türk sineması, fantastik filmler

Bu film, “Dişi Tarkan” ismiyle de bilinir. 1976 tarihli Aybiçe Kurt Kız’da kurtlar tarafından büyütülen Aybiçe karakterine Canan Perver hayat vermiştir. Aybiçe, obasında öldürülenlerin intikamını alma peşindedir. Yılmaz Köksal’ın da rol aldığı filmi, Mehmet Aslan yazıp yönetmiştir.

Şeytan
türk sineması, fantastik filmler, yeşilçam

Dünyanın en çok izlenen korku filmlerinden biri olan Exorcist’in Türkiye uyarlaması Şeytan’da, içine şeytan giren Gül karakterini Canan Perver canlandırır. Cihan Ünal’ın da kadrosunda yer aldığı 1974 tarihli bu efsane filmde usta yönetmen Metin Erksan’ın imzası bulunur.

 3,641 okunma

akin aksoy