Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20998
post-template-default,single,single-post,postid-20998,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

PANDEMİ SÜRECİ DİJİTAL YAŞAMI HIZLANDIRDI

Pandemi döneminin önemli taraflarından biri dijital yaşamın hızlanması oldu. Bu dijital serüvenin büyük bir kısmı pandemi bittiğinde de devam edecek; ama acaba hangileri? Dijital dönüşümde başı çeken alanları aşağıda özetledik, bir bakın bakalım siz hangisinin devam etmesini, hangisini pandemi ile gerilerde bırakmayı istersiniz?

Örgün eğitim…

Pandemi sürecinde uzaktan eğitim sistemiyle tanışan ve kısa sürede adapte olan öğrenciler, dijital teknoloji sayesinde eğitim hayatlarına devam edebildiler. Tüm dünyada oldukça hızlı gerçekleşen bu geçişle sadece öğrenciler değil öğretmenler ve ebeveynler de dijital dünyaya adım atmış oldular.

İş toplantıları…

İş yerinde masa başında yapılan toplantılar bilgisayar ekranına taşındı. Göz temasının, jest ve mimiklerin önem taşıdığı ofis toplantılarının yerini, arka planın ve ortam sesinin önemli olduğu, kullanılan iletişim aracına hâkim olmayı gerektiren çevrim içi toplantılar aldı.

Eş dost buluşmaları…

İki kişilik buluşmalardan kalabalık arkadaş ortamlarına, altın günlerinden akraba görüşmelerine sohbetler de dijitalleşti diyebiliriz. Özel günlerin kutlamaları, acılı günlerin anmaları ekrandan ekrana aktı. Genç ya da yaşlı, insanlar birbirinden uzak kalmamak için teknolojiye daha da yakınlaştı.

Market alışverişleri…

Giyim sektöründe dijitalleşme pandemi öncesinde hayatımıza girmişti fakat market alışverişlerinin yoğun biçimde dijitalleşmesi tam da bu dönemde gerçekleşti. Tüketicinin hızlı fiyat ve memnuniyet araştırması yapabilmesi, zamandan kâr etmesi ise bu sürecin olumlu tarafları arasında gösterilmekte.

Spor aktiviteleri…

Hareketsizliğin sağlıksız bir yaşamı da beraberinde getireceğini bilen çok sayıda kişi pandemi döneminde spora başladı. Bu konudaki rehberleri ise dijitale aktarılan spor eğitimleri oldu. Bunlar fitness’dan yogaya, pilatesten yerinde yürüme programına, farklı kategoriler içeren videolar ya da uygulamalardı.

Kültür ve sanat etkinlikleri…

Bazı tiyatro oyunları, sergiler ve konserler seyircisiyle teknoloji aracılığıyla buluşturulabildi. Etkinlikler, gerçekleştikleri yere gitmeden bilgisayar ya da telefon ekranından seyredilebildi. Pandemi öncesinde aşina olduğumuz sanal müzelerin sayısı daha da çoğaldı, tabii ziyaretçi sayısı da öyle.

Moda dünyası…

Her yıl meraklılarını düzenlendiği mekâna çeken moda festivalleri, pandemiyle birlikte dijitale uyarlanmaya başlandı ve dijitalleşen festivalleri daha çok kişi izleyebildi. Aynı şekilde lüks markaların defileleri de moda severlere canlı olarak ama bilgisayar ve telefon ekranları aracılığıyla sunulabildi.

 1,730 okunma

Derya Ülkar