Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14799
post-template-default,single,single-post,postid-14799,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Resimli Teknolojik Sözlük

Hepimiz biliyoruz ki teknoloji ışık hızıyla ilerliyor ve bizler de büyük bir hızla yeni teknolojilere uyum sağlıyoruz. Peki teknolojiyle ilgili yepyeni kelimeleri de aynı hızla kelime dağarcığımıza katabiliyor muyuz? Her zaman değil. Bu içeriğimizde teknolojiyle ilgili sık sık karşılaştığımız kelimeleri basit açıklamalarıyla beraber listeliyoruz.

Bluetooth

İki cihaz arasında kablosuz veri alışverişi sağlayan teknoloji. Örneğin bluetooth teknolojisi sayesinde telefonunuzdaki fotoğrafları internete bağlanmadan da fiziksel olarak yakınında olduğunuz bir başka telefona gönderebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality)

Günümüzde üç boyutlu bilgisayar teknolojileri kullanılarak yaratılan gerçeğe yakın ortamlar. Yaygınlaşan sanal gerçeklik gözlükleri de bu teknolojinin ne kadar hayatımızın içinde olduğunu gösteriyor.

Bulut (Cloud) Teknolojisi

Bilginin internet üzerinde depolanmasını ve işlemeyi mümkün kılan teknoloji. Cihazlarınızın hafızasıyla sınırlı kalmamanızı; mesela telefonunuzdan binlerce dosyaya ulaşabilmenizi bulut teknolojisine borçlusunuz.

Yapay Zekâ (Artificial Intelligence)

Kullanımı ücretsiz olan yazılımlara verilen isim. Bu yazılımları sadece deneme süresinde değil, süresiz olarak bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

Hiper Metin (Hypertext)

Elektronik ortamlardaki diğer metinlere gönderme yapmayı mümkün kılan yazılardır. Bir web sitesinde üzerine tıkladığınızda başka bir siteye gitmenizi sağlayan yazılar hiper metindir.

Kaynak Konumlayıcı (URL)

URL için web adresi desek yeridir. Bir web sitesine gitmek istediğinizde adres çubuğuna yazdığınız isimdir; örneğin www.kulturveyasam.com

 1,187 okunma

akin aksoy