Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20855
post-template-default,single,single-post,postid-20855,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KİŞİSEL VERİ NEDİR? NEDEN VE NASIL KORUNMALIDIR?

Teknolojinin gelişmesi, sağladığı avantajlarla birlikte kişisel verilerimizin üçüncü kişilerin eline geçmesini ve bu verilerin istemediğimiz biçimde kullanılmasını da daha kolay bir hale getirdi. Günümüzde bilinçli ya da bilinçsiz kişisel verilerimizi paylaştığımız o kadar çok yer var ki, alışveriş yaptığımız bir internet sitesi, kaldığımız bir otel, üye olduğumuz bir dernek, dâhil olduğumuz bir sosyal medya grubu, saymakla bitmez… Anlayacağınız böyle bir ortamda herhangi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmak gerekmeksizin kişisel verinin ne anlama geldiğini biliyor olmak önemli…

Kişisel veri nedir?

Kişisel verinin tanımı “kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi” şeklinde yapılmaktadır. Kişinin adı ve soyadı, doğum tarihi ve yeri, vatandaşlık numarası, sigorta kayıtları, parmak izi, telefon numarası kişisel veri denince ilk akla gelenlerdir.

Özel nitelikli kişisel veriler de vardır…

Bazı kişisel veriler de kişinin kimliğini belirlenebilir hale getirmektedir. Araç plakası, pasaport numarası, görüntü ve ses kaydı, fotoğraf, e-posta adresi, IP adresi bunlar arasındadır. Hatta kişinin internet ortamındaki grup üyelikleri, aile ve sağlık bilgileri de özel nitelikli kişisel veri kapsamına girer.

Kişisel verilerin korunması ne demektir?

Her insan yaşamını dilediği ölçüde gizlilik içinde sürdürme hakkına sahiptir. İstemediği takdirde şahsi bilgilerini başkalarıyla paylaşmayabilir. Bu konu temel hak ve özgürlükler kapsamı içine girer ve genel çerçevesi 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu tarafından çizilmiştir. Bu kanun maddesini okumak sahip olunan hak ve özgürlükleri bilmek açısından önemlidir.

Kişisel verilerimizin kaydedilmesi için iznimiz gerekli mi?

Kanun maddesine göre kişisel verinin işlenmesi, kaydedilmesi, depolanması için o kişinin açık rızası gerekmektedir. Onay alınmadığı takdirde kişisel veriler üzerinde işlem yapmak özel hayatın gizliliğini ihlale girer ve suç teşkil eder. Bununla birlikte kanun uyarınca bazı durumlarda kişinin bilgisi ve izni olmadan da kişisel verileri kullanılabilir.

Kişisel verinin korunmasını ihlal edenlere nasıl bir yaptırım uygulanır?

Anayasal olarak teminat altına alınan kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydedenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir. Türk Ceza Kanunu’nun 135, 136, 137, 138’inci maddeleri bu tür ihlaller karşısında öngörülen cezaları içermektedir.

Böyle bir ihlal ile karşı karşıya kalanlar ne yapabilir?

Sosyal medya platformlarında yaşanılan hak ihlalleri ile ilgili her platform farklı süreçler yürütmektedir. Bu süreçleri önceden bilmek bir ihlal karşısında ilk olarak ne yapmanız gerektiğini bilmeniz açısından önemlidir. Diğer taraftan herhangi bir alanda olumsuzlukla karşılaşan bir kişi Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na https://www.kvkk.gov.tr/ adresi üzerinden başvuru yapabilir.

Kişisel veriler paylaşılmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Özellikle internette yapılan alışverişlerde web sitesine üye olmak veya alışveriş yapabilmek için kişisel verileriniz talep edilir. Bu durumlarda kurumun kimliğini ve temsilcisini açıklamış olması beklenmelidir. Bilgilerinizi paylaşırken istenilen verilerin ne kadarının gerekli olup olmadığını da sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bilgilerinizi paylaştığınız kurumun kişisel verilerinizin saklanmasında yeterli teknik donanıma sahip olup olmadığı da önemlidir. Eğer bir şirket sakladığı kişisel verilerin başkalarının eline geçtiğini düşünüyorsa bu durumu mutlaka Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na bildirmelidir.

 2,981 okunma

Derya Ülkar