Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22740
post-template-default,single,single-post,postid-22740,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SOFRALARDA BAŞROLÜ ALACAK ÇEŞİT ÇEŞİT FIRIN YEMEKLERİ

Yemeklerin, en az içinde kullanılan malzemeler kadar pişirme biçimleriyle de sağlık açısından derecelendirildiğini artık biliyoruz. Bu bilginin devamında, ne kadar lezzetli bulsak da kızartma yönteminin önerilmeyen, ocakta pişirme yönteminin usulüne uygun uygulanması gereken, fırında pişirmenin ise bilhassa tavsiye edilen yöntem olduğunu da çoğumuz duymuşuzdur. Biz de “Fırında farklı ne pişirebilirim ki?” diyenlere kulak kabartarak bir öneri listesi hazırladık.

1#

Omega-3 yağ asidi zengini, kalp ve damar dostu somon balığını fırında pişirerek lezzetine lezzet katabilirsiniz. Zeytinyağı, tuz ve limonla marine ettiğiniz balığı fırın tepsisine koyarken yanına dilediğiniz sebzeyi de ekleyebilirsiniz.

2#

Sokak lezzetlerinde köfte denince ızgara, ev yemeklerinde ise kızartma akıllara gelir. Oysa harcını hazırladığınız köfteleri, üzerine farklı soslar dökerek fırında da pişirebilirsiniz. Köftelerin iyi pişmesi için 200 derecelik ısı ve 30-40 dakika arası süre idealdir.

3#

Patlıcanla fırında neler yapılmaz ki? İmambayıldıdan musakkaya, patlıcan kebaptan gratene tüm tariflerde bu pişirme yöntemini uygulayabilirsiniz. Hatta patlıcanları tek başına fırında pişirip daha sonra salatasını da yapabilirsiniz.

4#

Her açıdan sağlıklı olsun diyorsanız, fırında domates dolması yemeğini denemelisiniz. Bunun için, tepesinden yuvarlak bir pencere açtığınız domateslerin içini bir miktar boşaltmalı, beyaz peynir ve sevdiğiniz otlarla yapacağınız iç harcı domateslere doldurmalısınız.

5#

Fırında makarna çok bilinen ve çok da sevilen tariflerden biridir. Fakat bu tarifin dışına çıkıp makarnayı farklı karışımlarla fırınlayabilirsiniz. Mesela önceden hafifçe haşladığınız makarnayı, domates sosu ve kaşar peyniri ile harmanlayıp, güveç kabıyla fırınlamak bir seçenek olabilir.

6#

Fırında patates Anadolu’nun hemen her yerinde yapılır ve deneyenler bilir, kuzine sobalarda pişen patatesin tadına doyum olmaz. Siz de patates dilimlerini kızartmak ve sonrasında kalorisiyle uğraşmak yerine fırınlayabilir ister kahvaltıda ister garnitür olarak ana yemek yanında tüketebilirsiniz.

7#

Elbette fırın yemekleri arasında düşünebileceğiniz en keyifli lezzetlerden biri de pizza! Evde kendi yaptığınız hamur ve domates sosu sayesinde pizzayı fast food olarak değil, sağlıklı bir ev yemeği olarak tüketmeniz mümkün.

 4,613 okunma

Derya Ülkar