Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24261
post-template-default,single,single-post,postid-24261,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

PANKEK VE KREP ÇEŞİTLERİ

Akıtma, döndürme, cızlama ya da tava keki olarak da bilinen pankek ve krep özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden. Amerikan lezzetlerinden biri olan “pancake” pofuduk kıvamıyla hafta sonu kahvaltılarını bir anda şölene dönüştürebilecek güçte; krep ise hem tatlı hem tuzlu olarak sofralarda yerini alan enfes bir tat. Bugün sizler için krep ve pankek çeşitlerini listeledik ancak öncesine bu iki birbirine yakın lezzet arasındaki temel farklara kısaca değinelim.

Kabartma tozu tercihe bağlıdır

Pankek karışımına kabartma tozu konulurken, krep harcında kabartma tozu olmaz ancak bu net bir kural değildir. Örneğin İngilizlerin pankek tarifinde kabartma tozu bulunmaz. Bu durum tamamen damak zevkine bağlı olarak şekillenir.

Pankek hamuruna toz şeker ilave edilebilir

Pankek hamuruna az miktar toz şeker eklenebilir; genellikle tatlı şekilde servis edildiği için az miktar toz şeker yeterli olacaktır. Krep hamurunda ise toz şeker kullanılmaz az miktar tuz ile hamur tutulabilir.

Ricotta peynirli çilekli krep

Bu sabah kendinizi farklı bir lezzetle ödüllendirmeye ne dersiniz? Süt ve suyu karıştırdıktan sonra üzerine un ekleyin ve çırpıcıyla karıştırın. İçine sıvıyağ, yumurta ve tuzu ilave edin. Pürüzsüz kıvama gelene kadar çırpın ve 5 dakika kadar bekletin. Harçtan bir kepçe alıp kızgın tavaya dökün ve krepinizi pişirin. Piştikten sonra içine Ricotta peyniri ve çilek ilave edin. İşte bu kadar kolay!

Tereyağlı ballı pankek

Pankek ve tereyağı ikilisini daha önce denemiş miydiniz? Yumurta ve şekeri köpürene kadar çırpın, üzerine süt ve sıvıyağ ekleyip çırpmaya devam edin. Kızmış tavaya karışımdan bir kepçe dökün ve göz göz olup kabarmaya başlayınca tersini çevirin. İki taraf da piştikten sonra pankekleri üst üste yerleştirin ve tepesine bir miktar tereyağı koyun. Tereyağın üzerinden balı gezdirin. Şahane görünmüyor mu?

Muzlu krep

Sabahları meyveli tatlardan hoşlanıyorsanız o halde bu tarif tam size göre. Klasik bir krep hamuru hazırladıktan sonra kızgın tavaya bir kepçe dökün ve pişirin. Piştikten sonra tavadan alın ve içine muz dilimlerini yerleştirin. Üzerine çikolata sosu gezdirin ve yemeden önce seyredin!

Yaban mersinli pankek

Pankek tariflerinin içinde en sevilenlerden biri yaban mersinli pankektir. Klasik bir pankek hamuru hazırladıktan sonra tavada pişirin ve hepsini üst üste koyun. Üzerine bal dökün ve en tepesine yaban mersini tanelerini yerleştirin. Kırık cevizleri de gelişi güzel pankekin üzerine serpin. Görsel şölene hoş geldiniz!

 4,115 okunma

Derya Ülkar