Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
9744
post-template-default,single,single-post,postid-9744,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yedikten Sonra Pişmanlık Yüklemeyen 8 Sütlü Tatlı

Sütlü tatlı denince hepimizin aklına hafif, hazmı kolay, pratik, lezzetli kelimeleri gelir. Biz de envaiçeşit sütlü tatlısı olan bir mutfağa sahibiz. Hepsini evimizde rahatlıkla yapabildiğimiz bu tatlılarda şeker oranını düşük tutabilirsek tatlı krizimize de en iyi çözümü sunarlar. Böylece son kalan parçayı ağzımıza atarken, “Niye yedim şimdi bunu?” aklımıza bile gelemeyecek bir soru cümlesi oluverir. Bu listemizde 8 sütlü tatlı çeşidimizi tadımlık olarak masanıza getiriyoruz.

Sütlaç

Sütlü tatlılar içinde en yaygın olanıdır. Kıvam konusu ise öteden beri tartışma konusudur. Ne kadar “cıvık” olması gerektiği kişiye göre değişirken pirinçten yapılmış kalıp kek görüntüsünde olmaması işi bilen bilmeyen herkesin ortak arzusudur.

Keşkül

Bir kısmımız adını bildiğimiz keşkülün tadını bilmiyor olabilir. Süt, pirinç unu, patates unu, dövülmüş badem ve şekerden yapılan bir tatlıdır keşkül. Muhallebi tarzında pişirilirken altını kapatmadan önce hindistan cevizi tozu eklenir. Bu bilgilerle tadını biraz da olsa hissedebildiğinizi umuyoruz.

Tavukgöğsü

Mutfağımızın en şahsına münhasır tatlılarından biridir, çünkü malzemelerinin başında haşlanmış tavuk eti gelir. Tavuk eti kullanılmadan yapılanı da vardır ki tarifin aslına uyulmadığı için ona “yalancı tavukgöğsü” denmektedir. Romalılardan Bizans’a geçen ama zamanla Avrupa’da unutulan tavukgöğsü tatlısı Türkler elinde itibarını korumaya devam etmektedir.

Kazandibi

Kazandibi, tavukgöğsü tatlısının dibinin hafiften yakılmasıyla keşfedilmiştir. Fakat günümüzde çoğunlukla içine tavuk eti konmadan pirinç unu, nişasta, şeker, vanilya ile yapılmakta ve bu haliyle en beğenilen sütlü tatlılar arasında yer almaktadır.

Güllaç

Güllaç adı geçtiğinde aklımıza Ramazan ayının gelmesi normal, çünkü hafifliği nedeniyle iftar yemeklerinden sonra en çok tercih edilen sütlü tatlıdır. Yufkaları sütle ıslatırken içine gül suyu da eklenen tatlının adı dilimizde “güllü aş”tan dönüşerek güllaç halini almış.

Sütlü İrmik Tatlısı
sütlü tatlılar

Kısık ateşte ve sürekli karıştırılarak pişirilen tatlının sunumunda vizyonunuza göre çok farklı uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz. İster çikolata sosu isterseniz çilek dilimleriyle kaplayabilir ya da arasına yerleştireceğiniz bisküvi parçacıklarıyla servis edebilirsiniz.

Muhallebi
sütlü tatlılar

“Muhallebi kıvamı” tanımını doğuran tatlıdır. Bu kıvamın nasıl olduğunu hemen hemen hepimiz çocukluğumuzdan biliriz. Annelerimizin yaptığında pirinç ununa çoğunlukla su eşlik etmiş olsa da aslen süt kullanılarak yapılan çok hafif bir tatlıdır.

Krem Karamel

Süt, yumurta, un, şeker, vanilya ile muhallebisi, şeker ile karameli yapılan tatlı her ne kadar Fransız esintiler taşısa da artık bizim menülerimizin de seçeneklerinden biri halinde… Ayrıca krem karamelin alerjik bünyeler için yumurtasızını yapmak da mümkün.

akin aksoy