Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
19601
post-template-default,single,single-post,postid-19601,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ÖRGÜYLE NELER YAPILIR NELER

Afrika örgüsü, Fransız örgüsü, halat örgü, düğüm örgü, kılçık örgü… Evet bu saydıklarımız örgü modeli isimleri… Ama saç örgüsü! Tarihte bilinen ilk örgülerin yaklaşık 30.000 yıl önce insan saçında yapıldığını duymuş muydunuz? En basit uygulamaları saç üzerinde görülen örgülerin iplerle yapılan oldukça karmaşık modelleri bulunuyor ve üretilen eşyalar çok farklı alanlarda kullanılabiliyor.

1#

Bere, kazak, atkı gibi kışlık giysi ve aksesuarlar örgünün en tanıdık yüzleridir. Onlar, soğuk ve sert kış aylarının sıcacık ve yumuşacık geçmesine yardımcı olan en hoş malzemelerdir. İlgi gören modelleri dönem dönem değişir belki ama hele de el örgüsü ise değerlerini her daim korumaya devam ederler.

2#

Örgünün en yakıştığı yer şüphesiz ki miniklerin bedenidir. Örgüyle yapılmış tulumlar, elbiseler, patikler, hırkalar hem onların küçücük bedenlerini sıcak tutar, hem de anneye, halaya, teyzeye el emeği göz nuru dökülerek yapılan işleri üzerlerinde görmenin hazzını yaşatırlar.

3#

Büyükçe örgü bir battaniye ya da yatak örtüsü de daha dokunmadan sıcaklık hissi veren eşyalardır. Makine örgüsü kullanış açısından daha dayanıklı olabilirken el örgüsü daha hassas bir kullanış gerektirebilir. Bu açıdan büyük parçalarda şiş yerine tığ işi örgüler tercih edilebilir.

4#

Güney Amerikalılar lama yününden yapılan ince lifleri kullanırken Uzakdoğu’da en çok ipek örgüsü yapılıyormuş. Malum, bizler için de yün ipin kıymeti bambaşkadır. Siz de örgüden çanta mı yapmak istiyorsunuz? O zaman mevsime veya kullanacağınız yere göre bir ip türü seçebilirsiniz.

5#

Evdeki birçok eşya için kılıf olarak yapılan ve süs objesi olarak görülen örgülerden eşyanın kendisi de üretilebilir. Örneğin örgüden yapılmış çok amaçlı bir kutu el işlerinizi derleyip toplamak için en ideal araç olabilir. Örgü kutular için penye iplerin çok kullanışlı olduğu da aklınızda bulunsun.

6#

Eski dönemlerde örgünün en çok kullanıldığı yerlerin arasında hayvan kıyafetleri de geliyormuş, örneğin develer için gövdelerini çevreleyen örgüler yapmak adettenmiş. Günümüzde de evcil hayvanların soğuktan korunması için örgü kıyafetler yapılıyor.

7#

Örgünün çok kullanıldığı alanlar arasında oyun ve oyuncak dünyası da yer alıyor. Başlı başına örgüyle yapılan oyuncaklar da var, oyuncak bebekler için örülen kıyafetler de… Hatta fotoğrafta gördüğünüz gibi örgüyle oyun malzemesi yapmak da mümkün…

 1,483 okunma

akin aksoy