Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
8769
post-template-default,single,single-post,postid-8769,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Örgü Modelleri ve El Örgüsünün Hayatımızdaki Yeri

Hemen her ülkede kış mevsiminin en çok tercih edilen giysileri el örgüsü kıyafetler olsa da Türk kültüründe el örgüsünün yeri ve kıymeti ayrıdır. Bebekliğimizden itibaren el örgüsü kıyafetler, oyuncaklar ile büyürüz. Örgü sadece kıyafetlerde değil, aksesuarlarda, battaniyelerde, örtülerde hatta süs eşyalarında da kullanılır. Hemen her evde örgü ören aile üyeleri vardır ve kış mevsimi yaklaşırken mis gibi kokan yünler alınır, şişlerin sesi oturma odalarında yankılanmaya başlar. Elde örülmüş kıyafetlerin ülkemiz insanının hayatındaki yerini ve yaratıcı özelliklerini listemizde bir araya getiriyoruz.

1#

El örgüsüyle ilk tanışmamız henüz bebekken gerçekleşir. Aileye bir bebek katılacağını duyan anneanneler, babaanneler hemen şişlere sarılır ve yumuşacık bebek battaniyeleri örülmeye başlanır. Bebek battaniyeleri genelde pirinç ya da hasır örgüyle örülür, üzerlerine yine el örmesi sevimli süsler iliştirilir.

2#
kazak

Bebek kıyafetleri denilince akla ilk olarak her bebeğin gardırobunda bulunan sarı, mavi, pembe, yeşil gibi pastel renklerdeki yelekler gelir. Bu yelekler genelde ajurlu örgülerden yapılırlar ve minikleri hayatlarının ilk günlerinde sıcak tutarlar.

3#
triko, bebek kıyafetleri

Çocukluğumuzda düşe kalka büyürken, arkadaşlarımızla oynarken üzerimizde haraşo, düz örgü, lastik örgü gibi birçok farklı örgü çeşidinin kullanıldığı kazaklar, pantolonlar olur. Okul çağına geldiğimizde önlüğümüzün üzerine bu sıcacık tutan, el emeği göz nuru hırkaları giyeriz.

4#

Çocuklara örülen kazakların, atkıların, berelerin sevimli bir ayrıntısı ise ponponlardır. Eğlenceli ponponlara püsküller, sevimli oyuncak ve hayvan figürleri eşlik eder.

5#

Hepimizin hayatının bir döneminde severek giydiği saç örgülü kazaklar, süveterler el örgüsünün en meşhur modellerinden biridir. Kazağın kendisi düz örgü ile örülürken, saç örgüleri ters örgü ile örülür.

6#

Örgü örmeyi ilk kez deneyenler ise işe atkı ile başlar. Atkı düz olduğu için en kolay örülen aksesuardır. İlk kez örenlerin elinden çıkan atkılar pek muntazam olmasa da üzerlerindeki emek tartışılmaz. En usta ellerden çıkan en güzel atkılar ise Selanik örgüsü ile örülür.

7#

Çorap ve patik örmeye ise ancak örgü konusunda usta seviyesine yükselenler cesaret edebilir zira beş şişi usta bir şekilde kullanmayı gerektiren çorap ve patik örgüsü sabırsız ve tecrübesizler için oldukça zordur. Ama bir yandan da soğuk kış gecelerinde hiçbir şey yün çoraplar, patikler kadar ısıtamaz.

8#

El örgüsünün en güzel yanı ise yaratıcılığın sınır tanımadığı, renklerin yepyeni fikirlerle bir araya gelerek sınırsız modeller oluşturduğu bir alan olmasıdır. Farklı özelliklere sahip, farklı kalınlıklardaki şişler; yün, pamuklu, orlon türlü renkte ip ile beraber kıyafetten oyuncağa, dekoratif objelere, takılara, aksesuarlara dek birçok ilginç el emeği göz nuru ürünü oluşturur.

 3,848 okunma

akin aksoy