Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18475
post-template-default,single,single-post,postid-18475,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Mimar Zaha Hadid’in Dünyaya Attığı İmzalar

1950 Bağdat doğumlu Zaha Hadid, en prestijli mimarlık ödüllerinden Pritzker’i alan ilk ve tek kadın mimardı. 2016 yılında bir kalp krizi ile hayata veda ettiğinde ardında çok sayıda uygulanmış proje bıraktı ve dünyanın farklı ülkeleri için postmodern bir mimari anlayış ile tasarladığı bu projeler alışılmışın oldukça dışındaydı. Kendisine övgü ve ödül getirmekte gecikmeyen bu projelerden 7 tanesi şimdi listemizde.

1#

Güney Kore’nin başkenti Seul’de 2014 yılında yapılan Zaha Hadid imzalı Dongdaemun Tasarım Binası sergi ve müze, kafe ve dinlenme alanları içeren kamusal bir alan. Sayısı 45.000’i aşan farklı boyut ve eğriliğe sahip paneller ile kaplanmış mekân kent sakinleri için oldukça önemli bir yere sahip.

2#

Wangjing Soho, 207 metre uzunluğundaki zirvesi ve köprülerle bağlandığı diğer yapılar ile büyük bir kompleks. Zaha Hadid’in ölümünden önce tasarladığı, iş ve yaşam alanlarını bir arada bulunduran bu mekân Çin’in başkenti Pekin’de, Lize Finans İş Bölgesi’nde bulunuyor.

3#

Belçika’nın liman kenti Anvers’de, özgün adıyla Antwerpen’da, tüm liman çalışanlarının tek çatı altında toplanması için Belçika Hükümeti tarafından açılan yarışmayı Zaha Hadid kazanmıştı. Ünlü mimarın atıl durumdaki itfaiye binasını restore edip üstüne bir de yeni yapı eklediği Antwerp Liman Evi’nin inşası 2016’da tamamlandı.

4#

İngiltere-Londra’da bulunan Serpentine Sackler Sanat Galerisi’nin bahçesi her yıl bir mimarın tasarladığı pavyon sayesinde şov alanına dönüşür. Bu uygulamanın 2000 yılındaki ilk mimarı ise Zaha Hadid olmuş ve kendi mekânını 19. yüzyılda inşa edilmiş tuğla bir yapıya bitişik olarak tasarlamıştı.

5#

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’deki Şeyh Zayed Köprüsü de bir Zaha Hadid eseridir. Ünlü mimar, 842 metre uzunluk ve 61 metre genişliğindeki bu dört şeritli köprünün çelik kemerlerini dalga biçiminde tasarlamıştı. Ülkenin kurucusunun ismini taşıyan yapı 1997-2010 yılları arasında inşa edildi.

6#

Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nin kampüsünde yer alan ve üniversitenin Tasarım Bölümü ile Jokey Kulübü Sosyal İnovasyon için Tasarım Fakültesi’nin ortak bir alanı olarak inşa edilen bu kule de Zaha Hadid imzalı. Kulede laboratuvarlardan tasarım stüdyolarına tasarım eğitimi için çok sayıda farklı alan bulunuyor.

7#

Zaha Hadid, konsept tasarımını üstlendiği Haydar Aliyev Kültür Merkezi için Azerbaycan mitolojisinden esinlenmiş ve projesinde Hazar Denizi’nin yükselişini yansıtmış. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan kültür merkezi, içinde müze, konferans salonları, sanat galerileri, konser salonları gibi bölümler barındırıyor.

 1,762 okunma

akin aksoy