Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16048
post-template-default,single,single-post,postid-16048,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Mavi Gezegenimizin Minik Bireyleri

Yaşadığımız Dünya’yı ve hatta dünyamızı paylaştığımız ne kadar çok canlı var… Mikrodan makroya öyle bir yelpaze ki bu saymakla, anlatmakla bitmez… Detaylara girmeden, en miniklerine bakarak birkaç dakikalığına bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmaya ne dersiniz?

Bakmayın böyle minicik göründüğüne, kalp atışı dakikada 1260’a kadar yükselebilen bir sinekkuşu saniyede 15 ile 80 kez kanat çırpabilir.
en küçük canlılar
Saplarıyla birlikte 100 cm’ye kadar boylanabilen mine çiçeğinin minicik yaprakları çoğunlukla eflatun ya da mavi renktedir.
en küçük bitki, en küçük canlılar
“Uç Uç böceğim… Annem sana terlik pabuç alacak…” diye mırıldandığınız sırada sözünüzü dinleyip uçup giden minicik canlının boyu yaklaşık 0,5 cm’dir.
en küçük canlılar
Akarsu ve göllerde su üstünde yüzen su mercimeklerinden 5 bin tanesini bir araya getirseniz ancak bir yüzüğün kapladığı alanı kaplayabilirler.
en küçük çiçek, en küçük canlılar
Bir primat türü olan ipek maymununun ağırlığı doğduğu sırada yaklaşık 15 gramdır. Boyu anca 136 mm’ye ulaşabilirken 5 m’ye kadar sıçrayabilir.
en küçük canlılar
Boyları 16 mm’den 35 cm’ye kadar değişebilen, birbirinden farklı renklere sahip olabilen denizatlarının 40 kadar türü bulunuyor.
en küçük canlılar

 1,029 okunma

akin aksoy