Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
13325
post-template-default,single,single-post,postid-13325,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin 8 Yolu

Kitap okuma alışkanlığını erken yaşta edinmek insanın başına gelebilecek en güzel şeylerden biri… Siz de çocuklarınıza küçük yaşlarda kitap sevgisini kazandırarak onlara büyülü bir dünya hediye edebilirsiniz. Onlara bu büyük iyiliği yapmak için başvurabileceğiniz yöntemleri listeledik.

1#

Çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmanın en etkili yolu onlar için iyi bir rol model olmak… Sizi sık sık kitap okurken görürlerse onlar da kitap okuma alışkanlığını erken yaştan kazanırlar.

2#

Eğer çocuğunuz kitap okuyabilecek kadar büyük değilse ona siz kitap okuyabilirsiniz. Mesela her gece uyumadan önce ona bir hikâye okuyarak bunu bir alışkanlık haline getirmesini sağlayabilirsiniz.

3#

Çocuğunuz için bir solukta okuyacağı kısa hikâyeler seçin, böylece okuduğuna heyecanla odaklanabilir.

4#

Çocuğunuzla beraber kitap okurken onun hikâye ile etkileşime geçmesini sağlayarak kitaba ilgisini artırabilirsiniz. Mesela, hikâyede saklambaç oynayan çocuklar varsa, “Sence çocuk nereye saklandı?” gibi sorular yöneltebilirsiniz.

5#

Kitap okumayı ailecek gerçekleştirilecek bir etkinliğe dönüştürebilir, hatta okuduğunuz hikâyeleri hep beraber canlandırabilirsiniz…

6#

Farklı yaş gruplarına yönelik hazırlanan okuma etkinlikleri de çocuğunuza erken yaşta kitap sevgisi edindirmenin bir başka yolu.

7#

Çocuğunuzu mümkün oldukça kütüphanelere, kitapçılara götürerek kendi ilgisini çeken kitapları seçmesine izin verin.

8#

Çocuğunuzu küçük yaşlarda, hediye olarak kitap alıp verme ritüeliyle tanıştırın.

 718 okunma

akin aksoy