Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18520
post-template-default,single,single-post,postid-18520,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HAYVANLAR ÂLEMİNİN MİNİ MİNİ ÜYELERİ

Elbette aşağıda göreceğiniz canlılardan çok daha küçük olanları bulunuyor doğada… Hatta bazılarını çıplak gözle görmekte bile zorlanıyoruz ama böyle bir kıyas listedeki hayvanların da minicik olduğu gerçeğinin önüne geçmiyor. 🙂 İşte karşınızda birbirinden sevimli o küçük arkadaşlar…

1#

Bazı türleri 1.8 gram kadar hafif olan sinek kuşları dünyanın en küçük kuş türlerinden sayılıyor. Ne var ki bu minik canlı küçücük cüssesine bakmadan havada asılı biçimde kalarak kanatlarını saniyede 15-80 kez çırpabiliyor. Bu sırada kalp atışı dakikada 1200’lere çıkarken o tatlı tatlı şakımaya devam ediyor.

2#

Yumuşacık tüylerinden dolayı ipek maymun olarak da bilinen marmosetlerin bir diğer adı da parmak maymun. Cüce türleri gerçekten parmak kadar olan bu sevimli primatların ortalama boyu ise 20 cm. Marmosetlerin en ilginç taraflarından biri de boylarından büyük bir kuyruğa sahip olmaları.

3#

Su dünyasının en minik sakinleri arasında yaklaşık 2.4 cm. olan boyları ile adına masallarda sıkça rastlanan denizatları da bulunuyor. Su altında biblo gibi görünen farklı desenlerdeki rengârenk bedenleri ortalama 4-5 yıl hayatta kalabiliyor ve ne yazık ki nesilleri tükenmek üzere.

4#

Boyu 6 ile 9 cm. ve ağırlığı 15 ile 40 gr. arasında değişebilen canlılara fındıkla beslenmeyi sevdikleri için fındık faresi denmiş ama isimleri görüntüleriyle de bir hayli eşleşiyor. Hemen hemen fındık kadar minik olan bu canlının tüyleri fındık rengine benziyor ve kuyruğu da neredeyse boyu kadar uzun.

5#

Kurbağaya dönüşen prens masalına bakınca bu minik yeşil canlıların çirkin olduğunu düşünürüz oysa yukarıdaki fotoğraf bunun tam aksini söylüyor. Boyları 3 ile 12 cm. arasında değişen ve çok iyi birer tırmanıcı olan sevimli ağaç kurbağalarını dünyanın her yerinde görmek mümkün.

6#

“Uç uç böceğim, annen sana terlik pabuç alacak…” diye seslendiğimiz puantiyeli renkli hayvan hangisidir? Tabii ki 0,5 cm. boyu ile gözümüzün görebildiği en minik canlılardan olan uğur böceği. Bu sevimliler minicik bedenlerine rağmen muhteşem kanat sistemleri sayesinde çok iyi uçabiliyorlar.

7#

Bu mini minnacık köpeğin ağırlığı da 0.5 ile 2.7 kg arasında değişiyor. Adını Meksika eyaletlerinden Chihuahua’dan alan chihuahua, ya da bizdeki telaffuzuyla çivava o kadar küçük ki omuz yüksekliği bile sadece 10 cm. civarında. Çivavaların tüyleri tamamen kahverengi de beyaz da alacalı da olabiliyor.

8#

Bir at ırkı olan falabella, atların içinde en minyatürü, öyle ki boyu sadece 75-80 cm. Özellikle Avrupa ve Amerika’da yetiştirilen falabellayı ilk görüşte midilliye benzetebilirsiniz ama onlardan daha küçük ve farklı bir tür. Ve falabellalar da en az diğer atlar kadar insan canlısı ve zeki hayvanlar.

 1,025 okunma

akin aksoy