Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28353
post-template-default,single,single-post,postid-28353,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YENİ ZELANDA HAKKINDA KISA KISA

Büyük Okyanus’taki ada ülkesi Yeni Zelanda, 17. yüzyılda Hollandalılar tarafından keşfedilir. 1840’lı yıllarda İngiltere’nin hakimiyetine geçen ülkenin ilk yerleşimcileri ise izlerine 13. yüzyılda rastlanılan Maori halkıdır. Günümüzde okyanusu kucaklayan sahilleri, sörfçüleri, heybetli dağları, iki büyük ve 700’den fazla küçük adasıyla ün salan ülke, antik dönemlerde uzak mesafesinden dolayı dünyanın ucundaki yer olarak anılıyordu. %94’ü suyun altında olduğu için “görünmez kıta” olarak da adlandırılan Yeni Zelanda hakkındaki ilginç bilgileri yazımızda listeledik.

1#

Ülkenin üzerinde gezinen ama hiç gitmeyen uzun ve beyaz bulutların etkili olmasıyla Yeni Zelanda’nın yerli halkı olan Maoriler kendi dillerinde ülkelerine “Aotearoa” der ve Maorice bu kelime “uzun beyaz bulut” anlamına gelir.

2#

Yeni Zelanda, kadınlara oy hakkı veren ilk ülkedir. 19 Eylül 1893’te Birleşik Krallık gibi birçok ülkeden çok daha önce kadınlara seçme hakkı vermiştir.

3#

Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan “Yüzüklerin Efendisi” serisinin bir sahnesi hariç tüm sahneleri Yeni Zelanda’da çekilmiştir.

4#

Yeni Zelanda 3 resmî dile sahiptir. Bu dillerden bir tanesi 2006’da ulusal dil ilan edilen işaret dilidir ve 20 binden fazla insan bu dile hâkimdir. Ülkede konuşulan diğer resmî diller İngilizce ve Maoricedir.

5#

Yeni Zelanda’daki 305 metre yükseklikteki bir tepe dünyanın en uzun ismini taşır. 85 harften ve 49 heceden oluşan “TaumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiWhenuakitanatahu”, Maori dilinde “dağlara tırmanan, büyük dizli adam Tamatea’nın aşkına flüt çaldığı yer” anlamına gelir.

6#

Vahşi bir doğaya, çeşitli hayvan ve endemik bitki türlerine hatta sadece bu ülkede yaşayan kivi kuşuna ev sahipliği yapsa da Yeni Zelanda’da yılan bulunmaz.

7#

Yeni Zelanda, 130 milyona yaklaşan nüfusa sahip Japonya ile neredeyse aynı büyüklükte olmasına rağmen 5 milyon nüfusu ile dünyanın en az nüfusuna sahip ülkelerinden biridir.

 1,232 okunma

Derya Ülkar