Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23051
post-template-default,single,single-post,postid-23051,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KIŞ GÜNLERİNİ EVDE NASIL DEĞERLENDİREBİLİRİZ?

İşten veya okuldan arta kalan zamanları, güneşli havalarda değerlendirmek ne kadar kolay ise soğuk kış günlerinde bir o kadar zahmetli… Eğer siz de bu havalarda dışarıda olmak istemiyorum hem evde kalmak hem de sıkılmamak istiyorum diyorsanız, hazırladığımız listeye göz gezdirmenizde fayda var…

1#

Sakın “şiir yazmak kim, ben kim” cümlesini kurmayın. Şiir yazmanın, duyguların dışa vurulmasını sağlayarak vücutta stres hormonu salınımını azalttığı biliniyor. Kafiye tutturmaya çalışırken eğlenceli dakikalar geçirecek olmanız da cabası.

2#

Kilerinizde istediğiniz zaman çıkarıp haşlayabileceğiniz, el emeği makarnalar olsa fena mı olur? Ama burada önemli olan, o makarnaların yapım süreci… Yoğurup hamur haline getirmek, dilediğiniz biçimde kesmek, sonra da kurutup kavanozlara almak, kesinlikle boşa geçmemiş zaman demek!

3#

Çizgi filmleri seven yetişkinlere tavsiyemiz anime izlemeleri… Anime, Japon çizim tekniklerinden oluşan ve manga adı verilen çizgi romanların film versiyonlarına deniyor. Emin olun, bu renkli dünyanın kapısından bir filmle girdiğinizde devamı gelecek ve evde sıkıldım demeye vaktiniz olmayacaktır.

4#

İçinde kara ortamının taklit edildiği teraryumlar, adeta canlı birer tablo gibidir. İsterseniz siz de bitkilerden oluşan teraryumlar yapabilirsiniz. Malzemelerini temin ederek yapım aşamasına geçtiğinizde, terapi vazifesini gördüğünü anlayacak ve çok keyif alacaksınız.

5#

Meğer örgüyü elinden düşürmeyen büyüklerimizin bir bildiği varmış! Boş vakitleri değerlendirirken meditasyon da yaptıran aktivitelerin başında örgü örmek geliyor. Zihnen rahatlatıp fiziken oyalayan örgüler tamamlandığında ise üretmiş olmanın verdiği mutluluk bambaşka oluyor.

6#

Evde iki kişiyle veya çoklu oynanabilen oyunlar, eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra, insanı düşünmeye veya hızlı karar vermeye yönelttiği için zihnen de besleyebiliyor. Oyunu kazanmak için gösterilen çaba ve bu çabanın yarattığı adrenalin de cabası.

7#

Toplum olarak çay içmeyi sevdiğimiz malum. Siyah çay favorimiz, zaman zaman da yeşil çay veya ıhlamur… Peki bu kez kombu çayı demlemeye ne dersiniz? Aktardan edinebileceğiniz “kombucha mantarı (mayası)” ile fermente edilerek yapılan ve faydaları saymakla bitmeyen bu çayın birkaç günlük demlenme süresi bulunduğunu da söylememiz gerekiyor.

 3,335 okunma

Derya Ülkar