Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23061
post-template-default,single,single-post,postid-23061,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYANIN EN BÜYÜK HEYKELLERİ

Dünyanın dört bir yanında yer alan ve büyük bir kısmına dini ve manevi anlam yüklenen devasa heykelleri sayfamıza taşıyoruz. Bu heykeller o kadar büyük ki sadece fotoğraflarına bakmak bile görkemlerini anlamaya yetiyor.

1#

Hindistan’ın Gucerat eyaletinde bulunan Patel Heykeli, 182 metreye ulaşan boyuyla dünyanın en büyük heykelidir. Adını, Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinde önemli rol oynayan devlet adamı Sardar Vallabhbhai Patel’den alır. Ülke eyaletlerinin birleşmesine atfen Birlik Heykeli de denmektedir. Bronzdan oluşan eseri Hintli heykeltıraş Ram V. Sutar yapmıştır.

2#

Myanmar’ın Monywa şehrinde bulunan Laykyun Setkyar Heykeli, 116 metre ile dünyanın en büyük ikinci heykelidir. 13 metre yüksekliğindeki bir kaidenin üzerine konumlandırılan ve yapımı 1996-2008 yılları arasında gerçekleşen heykel, halktan toplanan bağışlarla yapılmış ve Buda’ya ithaf edilmiştir. Laykyun Setkyar, 27 kattan oluşan ve içinde bir asansör ihtiva eden, heykel görünümünde ilginç bir yapıdır.

3#

Cristo Redentor veya bilinen adıyla Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer almaktadır. 710 metre yükseklikteki Corcovado Dağı üzerinde, şehir manzarasına hâkim bir konumda olan heykel, Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından yapılmıştır. 1931 yılında açılışı yapılan 30 metre boyundaki heykel, 8 metrelik bir kaidenin üstünde yükselmektedir.

4#

1886 yılından bu yana ABD’nin New York şehrinde yer alan Özgürlük Heykeli, dünyanın en ünlü heykellerinden biridir. Sağ elinde meşale, sol elinde ABD’nin Bağımsızlık Bildirgesi’nin yazılı olduğu bir hitabe bulunmaktadır. 46 metre boyundaki heykelin başındaki 7 sivri uçlu taç ise 7 kıtayı ve 7 denizi simgelemektedir. Özgürlük Heykeli, kaidesiyle birlikte 93 metreyi bulmaktadır.

5#

Rusya’nın Volgograd şehrinde yer alan Anavatan Volgograd Heykeli, Anavatan Çağırıyor ismiyle de bilinmektedir. Stalingrad Muharebesi’ni ölümsüzleştirmek için yapılan heykel, Kızıl Ordu askerlerinin gömülü olduğu Mamayev Kurgan tepesine konumlandırılmıştır. Sağ elinde bir kılıç tutan, sol eliyle çağırma hareketi yapan heykelin yüksekliği, kılıçla birlikte 85 metredir.

6#

Japonya’nın Ushiku şehrinde yer alan Ushiku Daibutsu Heykeli, kaidesi ve lotus platformuyla birlikte 120 metre yüksekliğindedir. 1995 yılında tamamlanan heykel, Sonsuz Işık Buda’sı olarak bilinen Amitabha figürünü temsil etmektedir. Bronzdan yapılan ve 4000 ton ağırlığında olan heykel, 2002 yılına kadar dünyanın en büyük heykeliydi.

7#

Çin’in Sanya şehrindeki Guan Yin Heykeli, 108 metre yüksekliğine sahiptir. Uzakdoğu’da, Budistler tarafından kutsal kabul edilen Merhamet Tanrıçası Guan Yin’e ait birçok heykel bulunmaktadır. Halk için dini ve manevi önem taşıyan heykelin 2005 yılında gerçekleşen resmi açılışına 108 büyük keşiş katılmıştı.

 10,724 okunma

Derya Ülkar