Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
22066
post-template-default,single,single-post,postid-22066,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

ORKİDELER: BU ÇİÇEKLER DÜNYAMIZA HEDİYE

İncecik uzayan gövdesi, dalları üstünde baş aşağı açan çiçekleriyle zarif bir görüntü sergileyen orkideleri sevmeyenimiz yok… Bununla birlikte evimize, ofisimize çiçek almaya gittiğimizde genellikle orkideyi tercih etmeyiz, çünkü orkidelere hediye alınması ve hediye edilmesi gereken çiçek gözüyle bakılır. Hakkında daha çok bilgi sahibi olmak belki bu algıyı değiştirebilir…

1#

Çok merak edilen bir bilgiyle başlayalım. Bu zarif çiçeklerin dâhil olduğu Orchidaceae familyası, özellikle kış aylarında severek içtiğimiz salebin de elde edildiği ailedir. Salep, bu bitkilerin bazı türlerinin toprak altı yumrularından elde edilen tozdan üretilir.

2#

Orkidenin pul biçimindeki yaprakları farklı biçimlere sahiptir, çiçekleri ise tek salkım veya başak şeklinde olabilir. Orkidelerin yeryüzünde binlerce türü olduğu bilinmektedir ama bunun nedeni hâlâ anlaşılamamıştır, ülkemizde 60’dan fazla orkide türü bulunmaktadır.

3#

Phalaenopsis dünyada en çok yetiştirilen orkide türlerinden biridir. Bunun nedeni uzun süre çiçeklerini koruyabilmesi, az su istemesi ve ertesi sene tekrar çiçek açabilmesidir. Beyaz ve pembe renkleri olan bu orkideler diğer pek çok orkide gibi direkt güneşi değil aydınlığı severler.

4#

Yaprakları son derece naif ve kırılgan olan orkideler, aslında oldukça dayanıklı bir yapıya sahiplerdir. 100 yıla kadar yaşayabilen türleri mevcuttur. Orkideler, belli dönemlerde çiçek veren ve doğru bakıldığı takdirde yılda iki, üç kez çiçek açan bitkilerdir.

5#

Orkideler, insanların birbirine hediye gönderdiği ilk üç çiçek arasında gösteriliyor. Zarafet, asalet, masumiyet, mükemmellik ve saflık gibi anlamlar yüklenen orkidelerin pahalı olma nedeni olarak da birkaç haftada solup gitmeyen, dayanıklı bir çiçek olması gösteriliyor.

6#

Orkide alıp saksıya ekmek, büyütmek ve çiçek verdiğini görmek bambaşka bir mutluluk halidir. Hediye gelen orkidenin bakımı ise belli oranda büyümüş olacağı için nispeten daha kolaydır. İlk etapta çiçeklerinin hemen dökülmemesi için ortam sıcaklığının 15 ile 25 derece olmasına özen gösterilmelidir.

7#

Orkideler için en uygun saksılar güneş ışığını rahatça alabileceği şeffaf saksılardır, hediye gelen orkidelerin şeffaf saksıya alınması tavsiye edilir. Sulama miktarı ise orkide bakımında en önemli detaydır. Her daim nemli olmayı sevmeyen orkide kökleri için 2-3 günde bir sulama yeterli olacaktır.

 3,770 okunma

Derya Ülkar