Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20544
post-template-default,single,single-post,postid-20544,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

KARABÜK: TARİHİ EVLERİN ZENGİN ORMANLARIN ŞEHRİ

Karadeniz Bölgesi’nde bulunup Karadeniz’e sınırı olmayan şehirlerimizden biri Karabük. Tipik bir Karadeniz iklimine değil, karasal iklimin de kendini gösterdiği geçişli bir havası var. Yüksek dağların, geniş ormanların gölgesinde yetişip büyüyen güzel mi güzel bir coğrafyaya sahip. Aşağıda görecekleriniz ise şehirde öne çıkanlardan sadece birkaçı.

1#

Merkez, Ovacık, Eflani, Eskipazar, Yenice ilçelerine sahip olan şehrin en turistik ilçesi şüphesiz ki Safranbolu’dur. Safranbolu deyince de akla hemen Osmanlı kent mimarisini yansıtan özgün, tarihi evler gelir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini alan yarı ahşap evlerin çok farklı versiyonlarını görmek mümkündür.

2#

Karabük’ün en çok turist çeken yerlerinden biri de Safranbolu sınırları içinde kalan Yörük Köyü’dür. Burası adeta bir açık hava müzesi konumundadır. Evleri ve konakları, bahçeleri ve sokakları, ortak kullanım alanı olan çamaşırhanesi ile sizi alır yüzlerce yıl öncesine götürür. Türkmenlerin inşa ettiği bu yapılarda dönemine ait sosyal ve kültürel yaşamın izleri detaylarıyla görülebilir.

3#

Karabük’te fotoğraf karelerine en çok giren doğal alan Tokatlı Kanyonu ve bu kanyonun üzerine inşa edilmiş tarihi İncekaya Su Kemeri’dir. 1700’lü yıllarda yapıldığı düşünülen kemerin denizden yüksekliği 600 metre iken kanyona olan yüksekliği 60 metre civarındadır. Kemerin uzunluğu ise 116 metredir.

4#

Muhteşem bitki örtüsüyle 6,5 kilometre boyunca uzanan Şeker Kanyonu’nun yüksekliği 100 ile 250 metre arasında değişmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği doğa ortamında kamp kurabilir, karavanınızda kalabilir veya civardaki tesislerde konaklayabilirsiniz. Şeker Kanyonu Yenice ilçesindeki Yenice Ormanları içinde yer alır.

5#

Yenice Ormanları, başlı başına Karabük’ün en önemli değerleri arasındadır. Sahip olduğu fauna ve flora Yenice Ormanları’nın 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından “Acil Olarak Korunması Gereken 100 Sıcak Nokta” dan birisi olarak seçilmesini sağlamıştır. Burası barındırdığı yaban hayatı ve anıt ağaçları ile ülkemizin en güzel ormanlarından biridir.

6#

Safranbolu’ya adını veren değerli mi değerli safran bitkisi Karabük’ün medarıiftiharıdır. Eskisi kadar yetiştirilmiyor olsa da şehre, özellikle de Safranbolu’ya gidildiğinde birkaç gram alınmadan dönülmemeli. Aldığınız safran ile pilavınızı lezzetlendirebilir, hamur işi tariflerinizi renklendirebilir ya da çayını yaparak tüketebilirsiniz.

 810 okunma

akin aksoy