Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10696
post-template-default,single,single-post,postid-10696,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Doğanın ve Tarihin İzini Sürebileceğiniz 7 Motor Rotası

Şu önemli bir detay: Motor kullananlar için esas olan yolculuk halidir. Başka bir deyişle, varılacak yerden önce o yere giderken yolda geçirdikleri zaman önem taşır. Hatta kimileri de sırf motor sürmek için bir yere gider. Motor tutkunları için şehir trafiğine takılmadan, duraksamadan, uzayıp giden bir  yolculuk yapmak bir meditasyon şeklidir. Biz de doğanın ve tarihin içinde özgürce yol alabilecekleri 7 motor rotasını onlar için seçtik!

1#

Aralarındaki 97 km. mesafe ile İstanbullular için günübirlik bir kaçış rotası aynı zamanda Riva… Bahar aylarında doğanın, yaz aylarında denizin tadını doyasıya çıkarıp geceyi evinizde uyuyarak geçirmenize izin verecek küçük bir sahil köyü… Ama oraya kadar gitmişken Karadeniz’e dökülen Riva deresi yakınlarında deniz ürünleri yemeden ve Riva Kalesi’ne çıkmadan dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

2#

Küçük sahil kenti Amasra’yı kuşbakışı gören Bakacak Tepesi’nden yola çıkarak 92 km. sonra Safranbolu’da tamamlayabileceğiniz bir rota… Bu rota ile yolculuğunuzu doğanın içinden çıkıp tarihin içinde tamamladığınızı göreceksiniz. Safranbolu’ya gittiğinizde taş sokaklarında dolaşıp çarşısını gezmeli ve tarihi yapıların birinde mutlaka bir Türk kahvesi içmelisiniz.

3#

Bartın’da gaz verdiğiniz motorunuzu kıyı şeridinden sürerek Kastamonu-Cide üzerinden Sinop’a ulaşmaya çalışırken yolda defalarca durup fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Gerze’de tamamlayabileceğiniz yolculuğunuzda Sinop Kalesi’ne çıkarak Sabahattin Âli’ye uzanan hüzünlü hikâyesini dinleyebilirsiniz.

4#

Antalya Kemer’den başlayıp Bodrum’da son bulacak motor rotası 560 km’lik bir yola karşılık geliyor. Bu iki nokta arasında Kaş, Kalkan, Demre, Fethiye, Gökova’dan geçerken duraksayacağınız hemen her noktada uzun süreli konaklamalar yapabilir Türkiye’nin güneyindeki eşsiz manzaraları zihninize depolayabilirsiniz.

5#

Motor üstünde yapılan yolculuklarınız içinde tarihi soluyacağınız en güzel rotalardan biri olacak Midyat-Ahlat güzergâhı… Yaklaşık 300 km. sürecek yolculuğunuzda olağanüstü bir serüven yaşayacaksınız. Kâh milattan önceye dayanan tarihsel bölgelerden geçecek kâh Hasankeyf’te iç içe geçmiş doğa ve tarihi izleyecek kâh Van Gölü’nün sularında seyre dalacaksınız.

6#

Off-road sürüşü sevenler için Karadeniz yaylalarından daha iyi bir seçenek düşünemiyoruz, tabii Karadeniz’in engebeli arazilerine uygun bir motosikletiniz varsa ve siz de profesyonel bir motorcu iseniz… Bu şekilde Rize’den çıktığınız yolu yeşilin en taze halini içinize çeke çeke Çamlıhemşin üzerinden devam ettirebilir Pokut Yaylası’nda sonlandırabilirsiniz.

7#

İstanbul’da yaşayanlar için günübirlik yapılabilecek bir motor rotası da Şile yolu üzerinden gidilebilecek Kefken ve Kerpe kasabalarıdır. Karadeniz’in dalgaları kışları doğası gereği hırçınlaşırken yazları size kendinizi Ege kıyılarında hissettirir. Kerpe ve Kefken’deki doğal güzellikleri motorunuzla rahatlıkla keşfedebilir dilerseniz İzmit-İstanbul otoyolu üzerinden geri dönebilirsiniz.

 1,036 okunma

akin aksoy