Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24008
post-template-default,single,single-post,postid-24008,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

İSTANBUL’UN ÜNLÜ ANTİKA PAZARLARI

Geçmişi, anıları, yaşanmışlıkları ve tarihin izlerini takip etmeyi seven antika tutkunları için vazgeçilmez duraklardan biri antika pazarlarıdır. Haftanın farklı günlerinde, çeşitli semtlerde kurulan antika pazarlarında eskiyi anımsatan pek çok eşyaya rastlamak mümkün. Mutfak gereçlerinden giyime, ev dekorasyonundan takılara kadar onlarca çeşidin olduğu İstanbul’un en ünlü antika pazarlarını sizin için listeledik.

1#

Eminönü ve Balat arasında, Süleymaniye’nin hemen altında konumlanan Küçükpazar, Kemal Sunal’ın da doğduğu yer olarak bilinir. Topkapı pazarının devamı niteliğinde olan, cumartesi günleri kurulan Küçükpazar’da; kırık tabaklar, eski ayakkabılar, 80’li yıllardan kalma eşyalar, bozuk müzik aletleri, eskiyen ceketler, oyuncak bebekler ve daha pek çok ürün yer alır.

2#

İstanbul’daki en popüler antika pazarlarından biri olan Feriköy Antika Pazarı, Bomonti’de kurulur. Cuma günü gittiğinizde ikinci el eşyaları ya da giyim ürünlerini bulabilir, cumartesi günleri organik pazarda alışveriş yapabilir, pazar günü gittiğinizde ise birbirinden özel antika eşyalar arasında kendinizi kaybedebilirsiniz! Haftanın 3 günü farklı konseptlerde hizmet veren Feriköy Antika Pazarı, ulaşımı en kolay pazarlardan da biridir.

3#

Dolapdere Antika Pazarı, her pazar erken saatlerde Dolapdere’deki Feylesof Sokak’ta kurulur, en önemli özelliği diğer pazarlara göre daha uygun fiyatlı olmasıdır. Pazarda geçmişin izlerini taşıyan kıyafet ve aksesuarların yanı sıra antika tablolar, ikinci el mutfak gereçleri ve elektronik eşyalar gibi ürünleri bulmak mümkündür.

4#

Pazar geleneğinin devam ettiği İstanbul’un en popüler pazarlarından biri de Kadıköy Antika Pazarı’dır. Kadıköy’de Cuma günleri kurulan pazarda akla gelebilecek her ürünün satışı vardır, burada ikinci el ürünlerden, antika eşyalara kadar onlarca parçaya ulaşmak mümkündür. Pazarın bir diğer önemli özelliği takas imkânının olması; özellikle bazı eşyaları satmak veya takas etmek için pek çok kişinin tercih ettiği pazarlardandır.

5#

Listemizdeki diğer pazarlardan farklı olarak Horhor Antikacılar Çarşısı adı üzerinde bir pazar değil, kocaman bir çarşı. Her gün ziyaret edebileceğiniz çarşıda 100’ün üzerinde dükkân ve tezgâh bulunur. Günümüzde yayınlanan dönem dizileri, filmler ve reklamlar için tedarik edilmesi gereken onlarca antika ürünü burada bulmak mümkün. Aynı zamanda, özellikle antika eşyalar, el yapımı mobilyalar ve ahşap aksesuarlar arayanlar için de birçok seçenek mevcut.

6#

Türkiye’nin pek çok yerinden ziyaretçisi olan Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı, nadide parça arayışında olanlar için harika seçenekler sunar. 1982 yılından beri hizmet veren çarşıda eskiye dair ne varsa bulmak mümkün; çok eski mutfak eşyaları, resimler, tablolar, gaz lambaları, radyolar, eski telefonlar, biblolar bunlardan yalnızca birkaçı. Tek olumsuz tarafı, antika pazarlarına göre biraz daha yüksek fiyatlı olmasıdır.

 5,957 okunma

Derya Ülkar