Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16815
post-template-default,single,single-post,postid-16815,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Yılın En Güzel Zamanı İçin Öneriler

Eylülle başlayan mevsimin gelişi akıllara hüznü getiriyor da gidişi getirmiyor mu? O da ayrı bir hüzün! Mutlu bir sonbahar geçirmiş olduğunuzu umarak, duygusal önem atfettiğimiz mevsimin son günlerinde yapabileceklerinizi sizin için listeliyoruz.

1#

Hiç acele etmeksizin, keyfine vara vara doğayı seyrettiğimiz sıcak ve hatta ılık günler geride kaldı… Soğuklar daha da bastırmadan bir manzaranın önünde durup doğanın en pastel halini seyretmekten kendinizi alıkoymayın.

2#

Orman havası alarak sabah koşusu yapmak, uzun yürüyüşlere çıkmak, gittikçe nazlanan güneşin kendini gösterdiği anları yakalamaya çalışmak, çok daha özetle açık havada üşütmeden vakit geçirebilmek için son demler olduğunu unutmayın.

3#

Ağaçların döktüğü yaprakları toplayıp eve götürmeyi hiç düşünmüş müydünüz? Neden mi? İsterseniz sonbahar sizi yeni bir hobiyle bile buluşturabilir. Kahverengiden kızıla, turuncudan sarıya yeryüzünü renklendiren o yapraklardan ev objesi olabilecek birçok hobisel iş çıkarabilirsiniz.

4#

Balkabağı ile doyum olmayan tatlılar yapmak için her yıl kasım ayını beklemek gerekir, çünkü bu sebzenin mevsimi sonbaharın son günleridir. Aklınızda bulunsun balkabağı ile sadece tatlı değil, çorba, mücver, hatta reçel, kurabiye ve kek bile yapabilirsiniz.

5#

Bir kafeye gittiğinizde mekânın açık alanında oturmak, kahvenizi elinize alıp kapının önüne çıkmak da sonbaharı uğurlarken yapabilecekleriniz arasında. Söylemeye gerek yok, buzlu kahveye veda etmenin, üstünde dumanı tüten içeceklere yönelmenin vakti zaten çoktan gelmişti.

6#

Yağmuru, sıcak bir evin penceresinden izlemenin keyfi başka olsa da bir şemsiyenin altındayken süzülüşünü görmek, mevsimin sokaklara yansıyan dönüşümüne tanıklık etmek de bir o kadar keyiflidir. Fakat böyle bir pozisyonda kendinizi sıcak tutmayı sakın ihmal etmeyin.

7#

Kalın çoraplar giyerek battaniye altına girmeye başlamışsanız artık sonbaharın sonlarına yaklaşmışsınız demektir. Kışa doğru giderken daha da kalınlaşarak devam edecek bu giyinme halinin henüz hafif dönemlerinde olduğunuzu düşünerek tadını çıkarabilirsiniz.

8#

Albert Camus’nün ifadesiyle “Sonbahar, ikinci bahardır; yaprakların çiçeğe dönüştüğü.” O zaman biz de devamını getirelim: Hemen ertesi ise kıştır; bütün dünyanın beyaza büründüğü… Sonbaharı özleyeceğimizi bile bile kışın gelişine seviniyoruz, insanız işte…

 599 okunma

akin aksoy