Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14729
post-template-default,single,single-post,postid-14729,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Her Ülkede Ayrı Bir Sevilen İtalyan Mutfağı

Kökleri tarih öncesine dayanan İtalyan mutfağı haliyle çok değişim geçirmiş ama bu mutfağa duyulan ilgi dünyanın hiçbir yerinde değişmiyor. Akdeniz’in renkli (özellikle de İtalyan bayrağının renkleri kırmızı, yeşil, beyaz) mutfağı ülkenin her bölgesinde kendine has geleneklerle yaşatılıyor. İtalyanlar için kaliteli yemek o kadar önemli ki 1986 yılında ülkede ilk fast food restoranı açıldığında büyük tepki almış. Ayrıca, İtalya’da yürürken yemek yemek saygısızlık olarak görülüyor ve aynı bizim kültürümüzdeki gibi yemeğin sofra başında sevdiklerinizle tadının çıkarılması gerektiğine inanılıyor. İşte karşınızda dünyanın belki de en sevilen mutfağı…

Basit malzemelerin karakteristik lezzeti

Dillerden düşmeyen İtalyan lezzetinin kaynağı temel malzemeler… Domates, peynir, fesleğen ve zeytinyağı ilk akla gelenler arasında. Sadece bu malzemeleri kullanarak bile fotoğrafta da gördüğünüz gibi sade ama özel tarifler yaratmak mümkün.

Ana yemek makarna

Dünyanın hemen her yerinde en sevilen yiyeceklerden biri olan makarna çeşitleri İtalyan soslarıyla en muhteşem halini alır çünkü İtalya’da ana yemek makarnadır. Biz en çok bolonez, pesto, carbonara gibi çeşitleri bilsek ve sevsek de yaklaşık 450 farklı İtalyan makarna sosu olduğu sanılıyor. Makarnaların üzerine eklenen peynir ve zeytinyağı da sosların tamamlayıcısı olarak kullanılıyor.

Makarna asla sadece spagetti değildir!

İtalyan makarna sosları gibi makarnaları da çeşitliliğiyle şaşırtıyor. Aslında bir İtalyan’ın yılda yaklaşık 23 kilogram makarna tükettiğini göz önünde bulundurursak bu çeşitliliğe çok şaşırmamamız gerekir. Lazanya, farfelle, tagliatelle bizim de aşina olduğumuz çeşitler olsa da bu konudaki yaratıcılıkları tüm dünya mutfaklarını aşıyor.

Pizzanın makbulü az malzemelisi

İtalya’nın en az makarna kadar ünlü diğer lezzeti malumunuz pizza… İlginç bir şekilde dünyanın her yerinde farklı şekilde yorumlanabilen pizza çeşitlerinin en makbulü ise Pizza Margarita. Domates, peynir ve fesleğen ile İtalyan bayrağının renklerini taşıyan bu tarif ilk kez Kraliçe Margarita için pişirilmiş.

Pirinçte son nokta risotto

Tıpkı ülkemizde olduğu gibi İtalya’da da her bölgede ayrı bir yerel tat bulursunuz. İşte bu durum pirincin başrolü oynadığı risottoda fazlasıyla hissedilir. Ülkenin her bir köşesinde ayrı malzemelerle hazırlanan risotto Milano’da safranla birleşir ve sade olduğu kadar etkileyici bir tarif önünüze gelir.

İtalyan usulü şarküteri

Peynir çeşitleri gibi şarküteri çeşitleri de bir İtalyan sofrasının olmazsa olmazları arasındadır. Çoğu bölgede hâlâ geleneksel yöntemlerle üretilen şarküteri ürünleri, kavun ve incir gibi meyveler ile sunulur hatta üzerine biraz zeytinyağı gezdirilir.

İtalya hamur işinde sınır tanımaz!
hamur işi

Pizza gibi bir nimeti ortaya çıkaran İtalyan mutfağının hamur işindeki becerileri elbette oldukça uzun bir liste olur. Ama defalarca mayalanarak tekrar tekrar açılan hamurun zeytinyağı ve taze baharatlarla daha da lezzetlendiği foccacio ve yılbaşı kutlamalarının ekmek ile kek arası bir lezzeti olan kuru meyvelerle dolu panettone’si ilk sıralarda yer alır.

İtalyan tarzında tatlı

Peynire bu kadar düşkün bir mutfağın tatlıları da peynir içeriyor tabii… Mascarpone peynirli kremasıyla bizim de pek yakından tanıdığımız tiramisu ve en az tiramisu kadar ünlü olmasına rağmen pek de tanımadığımız, külah şeklindeki hamurun içindeki ricotta, peynirli krema ile kalp çalan cannoli meşhur İtalyan tatlıları arasında.

Kahve ve dondurma ya da ikisi birden!

Listemizi İtalyan mutfağının dünyaya sunduğu iki büyük katkıyla bitiriyoruz; dondurma ve kahve. İtalyan dondurması ya da gelato, kremamsı kıvamıyla benzerlerinden ayrılıyor. Kahveyi ise açıklamaya bile gerek yok; İtalyanlar için kahve o kadar geleneksel bir içecek ki zincir kahve dükkânları ancak günümüzde İtalya’da şube açmaya başlayabildi. Bu arada kahve ve dondurma arasında kararsız kalanlara hitap eden affogato yani kahve içinde dondurmayı da denemesini tavsiye ederiz.

 2,157 okunma

akin aksoy