Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15922
post-template-default,single,single-post,postid-15922,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünyanın En Sevdiği Pirinç Yemekleri

Dünyada en çok tarımı yapılan üçüncü ürün pirinç. Öyle ki Güney Asya başta olmak üzere birçok bölgenin ana besin maddesi… Hâl böyle olunca hemen her mutfak kültürü pirinci yorumlamış ve ortaya birçok tarif çıkmış. Bu içeriğimizde her ülkeden bir pirinçli tarif bulacaksınız.

İtalya – Risotto

İtalyanların sevilen lezzeti risotto, arborio pirinci ile yapılıyor ve içindeki nişastanın dışarı çıkması için az suyla pişiriliyor. Ortaya çıkan dünyaca meşhur pirinç yemeği İtalya’nın farklı bölgelerinde deniz mahsullerinden sebzelere birçok farklı malzemeyle hazırlanıyor.

Türkiye – Zeytinyağlı Yaprak Sarma
yaprak sarma, zeytinyağlı

Türkiye, mutfağında çok sayıda pirinçli lezzet barındırıyor. Bu listeye hangisini ekleyeceğimize karar vermek oldukça zor olsa da tercihimizi her sofrada coşkuyla karşılanan, vazgeçilmez zeytinyağlı sarmadan yana kullanıyoruz.

Çin – Kızarmış Pilav
pirinç yemekleri

Çin mutfağının tüm dünyaya nam salmış pilavı, vok tavada sebzeler ve genellikle deniz mahsulleri ile beraber kavrularak pişiyor, hatta çoğu zaman tarife yumurta da ekleniyor. Tüm bu malzemelerin pilava ekstra lezzet kattığını söylememize gerek yok sanıyoruz.

Japonya – Suşi

Özel bir teknikle haşlanan pirincin deniz mahsulleriyle birleştiği suşi çeşitleri somon, karides, yılanbalığı, pisi balığı gibi deniz ürünlerini salatalık, avokado gibi sebzelerle bir araya getiriyor. Titizlikle hazırlanmış şık minik porsiyonlar halinde servis ediliyor. Şekline göre maki, saşimi, nigiri gibi isimler alan suşi çeşitleri en sevilen fast foodlardan biri olmuş durumda.

Filipinler – Champorado

Filipinler’in kahvaltıda ve ara öğünlerde tüketilen tatlısı “champorado”, pirinç, süt, kakao ve şekerin kaynatılmasıyla elde ediliyor. Bizim sütlacın kakaolu bir alternatifi olduğunu söylemek mümkün, kaldı ki sütlaç benzeri tatlılarla birçok kültürde karşılaşıyoruz.

İran – Tahdig

İran’ın geleneksel pilavı “tahdig”in bilerek dibi tutturuluyor ve ters çevrilerek servis ediliyor. Bazı “tahdig” tariflerinde tencerenin dibine yerleştirilen patates dilimleri de kızararak yemeğe ekstra bir çıtırlık katıyor.

Finlandiya- Karelian

Finlandiya’nın en sevilen yiyeceklerinden biri pirinç, çavdar ya da buğday unu ve tereyağı ile yapılan hamur işi. Rusya ve Estonya’da da tüketilen “karelian”, özellikle kahvaltıda ve atıştırmalık olarak tercih ediliyor.

Karayipler- Jamaika Pilavı

Genellikle et yemeklerinin yanında tüketilen Jamaika pilavı Hindistan cevizi sütü ile pişiriliyor. Sarımsak ve taze kekik ile çeşnilendirilen yemeğin en ayırt edici malzemesi ise içinde bulunan fasulye çeşitleri.

 7,279 okunma

akin aksoy