Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23985
post-template-default,single,single-post,postid-23985,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ORMAN MANZARALARI

Yüzlerce kuşa, yabani canlıya, bitkiye ev sahipliği yapan ormanlar, yeryüzünü boyayan en güzel renklerden. Masalsı güzellikleriyle etkileyen, “dünyamızın akciğerleri” olarak tanımlayabileceğimiz ormanları birbirinden güzel görseller eşliğinde sizlerle buluşturuyoruz.

1#

Sagano Bambu Ormanı, görenleri büyülemekle kalmıyor adeta insanı kendine çekiyor! Japonya’nın Kyoto şehrinin 10 km batısında yer alan orman, geniş bir yürüyüş parkuruna sahip. Bambulardan, güneşi görmenin bile zor olduğu bu doğa harikası, yeryüzünün eşsiz güzelliklerinden biri.

2#

Adını Sekoya ağaçlarından alan Sekoya Ulusal Parkı, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alır. Parkın en önemli özelliklerinden biri dünyanın en yaşlı ağaçları arasında bulunan General Sherman ağacının burada olması. Ayrıca bu dev ormanın 38’den fazla ağaç türünü içinde barındırdığı bilinir.

3#

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Redwood Ulusal Parkı, yeşilliği ile dünyanın en güzel ormanlarından biri. Çok yaşlı ve uzun ağaçlara ev sahipliği yapan orman, engebeli kıyı şeridi ile doğal bir yürüyüş parkuru sunar.

4#

Almanya’da bulunan Black Forest’ın Almanca ismi Schwarzwald’dir, dilimize Kara Orman olarak çevrilir. Öyle sık ve yoğun ağaçlarla çevrilidir ki ışığın yüzeye teması oldukça güçtür. Gün ışığından mahrum olduğu için orman sürekli karanlıktır, adı da bu yüzden Kara Orman’dır.

5#

Polonya’da yer alan Crooked Forest, dilimize eğri orman ya da çarpık orman olarak çevrilir. Ormanın bu şekilde anılmasının sebebi, çam ağaçlarının bilinmeyen bir sebeple eğri olmasıdır. Yaklaşık 400 çam ağacına ev sahipliği yapan orman, ilginç görüntüsü ile oldukça dikkat çekicidir.

6#

Jiuzhaigou Vadisi, Çin’in Siçuan eyaletinde bulunan bir doğa rezervi ve milli parktır. Pek çok şelaleye, renkli göllere ve ağaçlara ev sahipliği yapar. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Biyosfer Rezervi’ne dâhil edilmiş milli bir park aynı zamanda “Dokuz Köyün Vadisi” olarak da isimlendirilir.

7#

Amazon havzasının çoğunu kaplayan Amazon yağmur ormanı; Brezilya, Peru, Kolombiya, Ekvator, Venezuela, Guyana, Fransız Guyanası ve Surinam’ın da sınırları içinde yer alır. Bu etkileyici ve dünyaca ünlü ormanın ortalama 200’den fazla kuş türüne, 2 milyondan fazla böcek çeşidine ve 40 binin üzerinde bitki familyasına ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz?

8#

Daintree yağmur ormanı vahşi nehirleri, şelaleleri, beyaz kumlu sahili ile tam bir doğa harikasıdır. Avustralya’nın Queensland bölgesinde yer alır ve en ilkel bitki türlerine ev sahipliği yapar. Kelebek ve yarasa gibi canlıların da içinde yaşadığı orman, dünyanın en yaşlı ormanı olarak bilinir hatta mazisinin yüzyıllar önceye dayandığı düşünülür.

9#

Türkiye’nin en büyük ormanı unvanına sahip olan Karacabey Longoz Ormanı, Bursa’da yer alır. Pek çok bitki türüne ev sahipliği yapan orman, yaz ve sonbahar mevsiminde adeta dile gelir. Özellikle ilkbahardan yaza geçerken su üzerinde açan nilüfer çiçekleri, tam bir tablo görüntüsü oluşturur.

10#

Orman denince hep şehre uzak ve doğayla baş başa bir yer düşünülür ancak İstanbul’da yer alan Belgrad Ormanı doğa ve şehir hayatını bir arada sunabilen nadir ormanlardandır. İstanbul’un göbeğinde bulunur; hem şehre, hem doğaya yakın olması ile özellikle hafta sonu planlarının uğrak noktasıdır. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Belgrad Ormanı aynı zamanda İstanbul’un en önemli nefes alma duraklarından biridir.

 3,125 okunma

Derya Ülkar