Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
13795
post-template-default,single,single-post,postid-13795,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Maddelik Makarna Rehberi

Sevmeyenini bulmanın neredeyse imkânsız olduğu bir yiyecek varsa o da makarna… Her mutfağın, her kuşağın kendine has makarna tarifleri var vazgeçemediği… Ve tabii kallavi bir literatür de eşlik ediyor bu dünyanın en sevilen yiyeceğine… Şimdiki içeriğimizde yediden yetmişe pek sevdiğimiz, yemeden edemediğimiz makarnayı ve her biri kendine has özellikleriyle makarna çeşitlerini anlatıyoruz.

1#

Gezegenin her yerinde çılgınca sevilen bu eşsiz lezzetin çok basit malzemelerden oluşması şaşırtıcı. Makarna dediğimiz un, su ve yumurtadan ibaret. Bazı mutfaklarda un yerine irmik – un karşımı ya da sadece irmik de kullanılıyor. Makarna çeşitleri ise hamura verilen şekle göre ismini alıyor.

2#

En sevilen makarna çeşidiyle başlayalım: spagetti. Bu incecik makarna en çok da İtalyanların bolonez sosuyla eşleşiyor. Bolonez sosun modern Türk mutfağındaki karşılığı ise çocukluğumuzdan itibaren en sevdiğimiz makarna tariflerinin başında yer alan bol domatesli ve kıymalı spagettiye denk geliyor.

3#

Spagettinin biraz daha kalını ve yassı olanı linguine genelde deniz mahsulleri ile beraber kullanılıyor. Linguine’nin birazcık daha kalın olanı ise tagliatelle ya da fettucine olarak adlandırılıyor ve genelde kremalı soslarla tercih ediliyor.

4#

Tagliatelle’yi kısa parçalara kestiğinizi düşünün… İşte karşınızda Türk mutfağının aslarından erişte! Özellikle cevizli peynirlisi ile nam salan eriştenin, çorbalardan salatalara her yemekte yeri var.

5#

Makarnalar her zaman uzun ince bir formda olmuyor. Fusili (burgu), farfelle (kelebek) ve penne (kalem) kıvrımları sayesinde makarna sosunu spagetti türevlerine göre daha iyi taşıdıkları için taneli soslarla şahane bir uyum sağlıyor.

6#

Plaka halindeki makarna, aradaki bolonez sos ve beşamel ile kat kat inşa edilen lazanya makarnanın zirve noktası diyebiliriz. Marketlerde hazır halde bulabileceğiniz lazanya yapraklarını kullanırsanız, hazırlaması da kolay bir ana yemek.

7#

Türk mutfağındaki görünüşü lazanyaya benzer bir lezzet ise fırın makarna. Genellikle peynir çeşitleri ve bol yumurtalı beşamel sosla lezzeti ikiye hatta üçe katlanan fırın makarna, eklenecek ekstra malzemeler ile doğaçlama usulü geliştirmeye de çok açık bir tarif.

8#

Makarnanın tüm dünyada sevilen bir başka çeşidi ise Uzak Doğu mutfağından olan meşhur noodle yani erişte çeşitleri. Bizim eriştemizden çok kıvrımlı bir spagettiyi andıran noodle; sebze, tavuk, et, karides her türlü malzemeye yakışıyor.

 1,202 okunma

akin aksoy