Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
26480
post-template-default,single,single-post,postid-26480,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

YAĞ YAKICI BESİNLER

Kilo kontrolünde genel olarak bazı besinlerin tüketilmemesi ya da minimum düzeyde tüketilmesi tavsiye edilir. Konu sağlıklı yaşam ve dengeli beslenme olunca sofralarımızdan çıkardığımız besinlerin yerine koyabileceğimiz öyle meyve, baharat ya da sebzeler var ki bedenimizin hücre düzeyinde yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı oluyor. Doğru miktarda ve doğru metotlarla tüketildiğinde metabolizmayı hızlandıran ürünleri yazımızda listeledik.

1#

İçeriğindeki kateşin adlı bileşik sayesinde yağ depolanmasını engelleyen ve yağ yakımını arttıran yeşil çay, metabolizmanın hızlanmasında oldukça etkili bir içecek. Dozunda tüketilen yeşil çay, yağ asitlerinin enerji olarak kullanılmasına ve yağ yakımına yardımcı olur. Günlük tavsiye edilen miktarı iki, en fazla üç fincandır.

2#

Yemekten sonra salgılanan insülin hormonunu dengelemeye yardımcı olan tarçın, bu sayede vücutta daha az yağın depolanmasını sağlamaktadır. Tarçında bulunan bileşikler, kan damarlarını uyarır, yağ yakımını hızlandırır ve kan şekeri seviyesini düzenler.

3#

Kırmızıbiberin içeriğinde bulunan kapsaisin, aslında bibere acı tadı veren maddedir. Ancak kapsaisinin tek özelliği acı tadı değil, içeriğindeki termogenezdir. Termogenez, vücudun ısısını arttırır, enerjiyi yakar ve böylelikle vücut etkili bir şekilde yağ yakmaya başlar. Kısaca yağın depolanmasını azaltan kırmızıbiber, kilo kontrolünde oldukça etkili besinlerden bir tanesidir.

4#

Bilinen en iyi protein kaynağı olan yumurtanın içeriğindeki kolin, yağların depolanmasını azaltan bir etkiye sahiptir. B grubu vitaminlerinden biri olan kolin, betain adlı başka bir maddenin üretimini sağlar ve betain, kalp ve dolaşım sistemi sağlığı açısından oldukça önemlidir. Böbreklerin düzgün çalışmasını sağlayan ve karaciğer yağlanmasının önüne geçen bu kıymetli besinin günlük tavsiye edilen tüketim miktarı ise 500 mg’dır, bu da üç adet yumurtaya denk düşmektedir.

5#

Asya mutfağından görmeye alışık olduğumuz zencefil, ülkemizde de sıkça kullanılan bir besin haline geldi. Kök yumrularının ilaç sektöründe sıkça kullanıldığı zencefil, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca kan şekerini dengede tuttuğu için tokluk hissi oluşturur ve zayıflamaya katkı sağlar.

6#

Limon kabuğunda bulunan D-Limonen, karın yağlarının yakılmasını ve toksinlerin temizlenmesini kolaylaştıran bir antioksidandır. Özellikle sabah aç karnına tüketilen limon, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır.

7#

En etkili yağ yakan besinlerden biri olan avokado, zengin protein içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ancak avokadonun kendisi hâlihazırda yüksek kalorili bir besin olduğu için kullanımında aşırıya kaçmamak gerekir.

 1,382 okunma

Derya Ülkar