Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
20843
post-template-default,single,single-post,postid-20843,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HALİT AKÇATEPE’YLE SEVDİĞİMİZ FİLM KARAKTERLERİ

2017 yılında 79 yaşında iken hayata veda eden Halit Akçatepe, Türk Sineması’nın özellikle de komedi türündeki filmlerin aranan oyuncularından biriydi. Kariyeri boyunca 100’den fazla filmde rol alan sanatçımızın canlandırdığı unutulmaz film karakterlerini sizin için listeledik.

1#

Köyden İndim Şehire filminde her şey dört kardeşin tarlalarında buldukları gömüyle başlar. Altınları bozdurmak için şehre gidip de şehir hayatıyla şaşkına dönen kardeşlerin en küçüğü Gayret’tir. Gayret, saflıkta bir büyüğü olan Saffet (Kemal Sunal) ile yarışır haldedir.

2#

Bizim Aile filminde, Yaşar Usta (Münir Özkul) ile Melek Hanım (Adile Naşit) evlenerek ailelerini birleştirme kararı alırlar. Yaşar Usta’nın üç oğlundan biri olan Halit, diğerlerine kıyasla aklı biraz daha başında ve sürekli bozulan minibüsüyle para kazanmaya çalışan bir delikanlıdır.

3#

Oh Olsun filminde Ferdi, fabrikatör Fehmi Haznedar’ın (Hulusi Kentmen) üç haylaz oğlunun en küçüğüdür. Çocuklarının türlü yaramazlıklarına tanık olan baba üçünü de işçi olarak fabrikasına alır ve ortanca çocuk Ferit’in (Tarık Akan) fabrikadaki bir kıza âşık olmasıyla olaylar gelişir.

4#

Mavi Boncuk filminde Mıstık, gazinoya eğlenmeye giden ve gazino sahibi tarafından hor görülen altı arkadaştan biridir. Gururlu bir yapıya sahip olan bu arkadaşlar, assolist Emel Sayın’ı kaçırarak gazino sahibinden intikam alabileceklerine inanırlar.

5#

Süt Kardeşler filminde Ramazan, Şaban’ın (Kemal Sunal) en yakın ve açıkgözlü arkadaşıdır. İkili, Şaban’ın yıllardır görmediği sütannesi Melek Hanım’ın konağına gidip de isimleri ve rolleri değiştiklerinde bütün işler karışır.

6#

Dram türündeki Canım Kardeşim filminde Halit, arkadaşı Murat (Tarık Akan) ve onun küçük kardeşi Kahraman (Kahraman Kıral) ile yoksulluk içinde yaşamaktadır. İki arkadaş, küçük Kahraman’ın kanser olduğunu öğrendikten sonra onu mutlu etmek için büyük uğraş verirler.

7#

Kısa boyu nedeniyle “güdük” lakabının takıldığı Necmi, Hababam Sınıfı’nın haylaz olduğu kadar cingöz de olan öğrencilerinden biridir. Güdük Necmi, Şaban’ı (Kemal Sunal) kızdırmak için yaptığı şakalarla öne çıkar ve sınıftaki en iyi arkadaşları Damat Ferit (Tarık Akan) ile sürekli kızdırdığı Şaban’dır.

 3,545 okunma

Derya Ülkar