Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28072
post-template-default,single,single-post,postid-28072,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

GEZEGENLERDE YILLAR VE GÜNLER NE KADAR SÜRER?

Gezegenlerin kendi ekseni etrafında tam bir dönüşü tamamlamasıyla gün; Güneş etrafında tam bir tur dönmesi ile de yıl oluşur. Güneş sisteminde bulunan, yaşadığımız Dünya dâhil 8 gezegenin her birinde geçen gün ve yıl süreleri birbirinden farklıdır. Güneş’ten uzaklaştıkça yıllar uzun sürerken, Güneş’e yakın gezegenler turlarını hızlı bir şekilde tamamladığı için yıllar neredeyse bir solukta geçer. Yazımızda Güneş’e olan uzaklıklarına göre gezegenlerin gün ve yıl sürelerini listeledik.

1#

Güneş’e en yakın ilk gezegen Merkür’ün kendi ekseni etrafında tam olarak dönmesi, yani bir gününü tamamlaması Dünya zamanıyla 58 gün sürmektedir. Merkür’ün Güneş’in etrafında tam tur atması, yani bir yılı ise yine Dünya zamanıyla 88 gündür. Bu da demek oluyor ki Merkür’de yaşasaydık çok hızlı yaşlanacaktık.

2#

Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan Venüs’te günler Dünya ile kıyaslandığında oldukça uzun. Venüs’te bir gün, 243 Dünya günü iken; Güneş’in etrafında tam turu 225 gündür. Yani Venüs, Güneş etrafındaki tam turunu kendi ekseninden daha erken tamamlar. Bir başka deyişle Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzundur.

3#

Yuvamız Dünya, Güneş’e uzaklık bakımından üçüncü sıradadır ve bu sıra, yaşamın oluşması için muhteşem bir konumdur. Dünya’da bir gün 24 saat sürerken, bir yıl 365 gündür.

4#

Mars’ta bir gün 24 saat 39 dakika ve 35 saniyedir. Mars, Güneş’e olan uzaklığı sebebiyle bir yılını gezegenimize göre daha uzun bir zamanda tamamlar ve bir Mars yılı 687 Dünya gününe eşittir.

5#

Jüpiter kendi etrafındaki tam bir turunu 9 saat 55 dakikada tamamlar. Dev bir gaz topu olan Jüpiter, kendi etrafında çok hızlı dönerken, Güneş’in etrafındaki turunu ise oldukça uzun bir sürede bitirir. Güneş’ten uzaklaştığı için katetmesi gereken mesafe arttığından bir yılını 4332 günde tamamlar, bu da 12 Dünya yılına eşittir.

6#

Halkasıyla ünlü Satürn’de bir gün 10 saat 14 dakikadır. Satürn’de bir yıl 29 Dünya yılına eşittir. Yani Satürn’ün Güneş etrafındaki tam turu 10 bin 760 gün sürmektedir.

7#

Güneş’e yakınlığı bakımından yedinci sırada bulunan Uranüs’te bir gün 17 saat sürerken, bir yıl 30 bin 681 günde tamamlanır. Yani Uranüs’te bir yılın geçmesi için Dünya zamanıyla 84 yıl gerekir.

8#

Güneş’e en uzak gezegen olan Neptün, bu uzaklıktan nasibini alır ve günler hızla geçerken bir yılın tamamlanması için neredeyse iki ömür gerekir. Çünkü Neptün’de bir gün 16 saat 7 dakika iken bir sene 165 Dünya yılına eşittir.

 1,670 okunma

Derya Ülkar