Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
28274
post-template-default,single,single-post,postid-28274,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

SÖMESTİRDE ÇOCUKLARLA YAPILABİLECEK EĞLENCELİ VE EĞİTİCİ ETKİNLİKLER

Sömestir tatilinde çocuklarla geçireceğimiz vakit onlara fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimleri için önemli bir fırsat sunarken ebeveynler için de keyifle hatırlanacak anlar kazandırır. Çocuklarla geçirilen zaman aile bağlarımızı güçlendirir, rutinlerden uzaklaşıp birbirimizi daha fazla tanımamıza imkân tanır. Yazımızda birlikte yapabileceğiniz ve öğrenirken keyif de alacağınız etkinlikleri listeledik.

1#

Sömestir tatilinde çocuklarınız ile maketler veya zorluk seviyesine uygun puzzle’lar yapmak hem eğlenceli vakit geçirmeniz hem de onların problem çözme yeteneğinin ve görsel hafızalarının gelişmesi için harika bir fırsat. Birlikte hikâyeler yazmak veya resimli hikâye kitapları oluşturmak ise çocukların hayal dünyasını ve dil becerisini geliştirmesi için iyi bir yöntem. Kâğıt, karton, makas, renkli kalemler ve boya kullanarak el sanatları ile uğraşmak ya da resim yapmak, çocukların el becerilerini geliştirirken beraber yaptığınız kâğıt katlama sanatı origami ile de zihinsel odaklanma, el-göz koordinasyonu sağlanabilir. Mutfağın kirlenme ihtimali gözünüzü korkutmasın; çocuklarla birlikte basit tarifler denemek ve birlikte pasta, kurabiye veya kek yapmak keyifli bir aktivite olurken evinize iştah açıcı kokular yayılacaktır. Ayrıca tadilata ihtiyacı olan kıyafetleri onararak çocuklarınıza dikiş dikmeyi öğretebilir, çocuğunuzun el işi becerisi kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

2#

Çocuklarla yapılabilecek doğa aktiviteleri onların bağlantı kurma yeteneklerini, merak duygularını ve tabiata olan sevgilerini güçlendirir. Basit bir aktivite gibi gözüken piknik yapmak bile çocukların çeşitli bitki ve hayvanları keşfetmesine imkân tanır. Yürüyüşler çocukların fiziksel aktivite edinmelerini teşvik ederken, bitkileri incelemek ve bahçecilik işleri ile çocuklara doğanın döngülerini anlama fırsatı sunabilirsiniz. Orman oyunları, çocukların takım çalışması ve stratejik düşünme becerilerini geliştirmesine katkıda bulunur. Kamp yapmak, çocuklara kendi ihtiyaçlarını karşılama ve doğayla uyum içinde yaşama deneyimi sunar. Bu deneyimi sömestir tatilinde hep birlikte yaşayabilirsiniz.

3#

Sömestir tatilinde çocuklarla yapacağınız kültürel aktiviteler hem eğlenceli hem de öğretici olacaktır. Müze ziyaretleri ile çocukları tarih ve sanatla buluşturabilir, merak duygularını canlandırabilirsiniz. Yerel müzeleri ziyaret ederek tarih, sanat veya bilimle ilgili eğlenceli bir deneyim sunabilirsiniz. Ancak gideceğiniz müzenin çocukların da ilgisini çekecek özelliklere sahip olması gerekir. Bilim müzeleri interaktif deneyimlerle fen bilimleri, matematik, astronomi gibi konuları eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Oyuncak müzeleri, çocukların tarih boyunca kullanılan oyuncakları keşfetmelerine olanak tanır. Çocuk sanat müzeleri minik sanatseverlere çeşitli sanat eserlerini tanıma ve kendi sanat eserlerini atölyelerde üretme imkânı verir. Uzay ve havacılık müzeleri, çocukların gökyüzüne ve evrene olan ilgilerini artırmak için mükemmel bir yerdir. Bunlarla birlikte konser, tiyatro ve sinema gibi etkinlikler sayesinde de çocuklarınızın genel kültürüne katkı sağlayabilirsiniz.

4#

Sömestir tatilindeki iki haftalık süreci çocukların kendilerini geliştirebilmeleri için verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Okul dönemi boyunca derslerine yoğunlaşan çocuklara fidan dikmeyi öğretebilir, beraber hayvan barınağını ziyaret edebilir, ev işlerini paylaşabilirsiniz. Çocuğunuza kendi oyuncaklarını, giysilerini ve diğer kişisel eşyalarını düzenli olarak temizlemeyi öğretebilir; eğer ailede evcil bir hayvan varsa onun bakımını vererek sorumluluk bilincini geliştirebilirsiniz.

5#

Sömestir tatilinde çocuğunuzla birlikte yapacağınız spor aktiviteleri, enerjilerini harcayarak uyku düzeni oluşturmalarına, yeteneklerini keşfetmelerine ve başarılar elde ettikçe de öz güvenlerinin artmasına olanak tanır. Stresle baş etmek için de iyi bir yöntem olan spor aktiviteleri çocukların büyüme döneminde sağlıklı kemik yapısı oluşturmasını sağlar. Çocuklara farklı spor seçeneklerini deneme şansı vererek kendi ilgi alanlarını keşfetmelerine olanak tanıyın. Bisiklet sürmek, yürüyüşe çıkmak veya parkta oyunlar oynamak gibi etkinliklere katılın. Çocuklara sporu eğlenceli bir oyun gibi sunun. Oyun odaklı antrenmanlar çocukların sporu sevmesine yardımcı olacaktır.

6#

Çocuklarla bilimsel aktiviteler yapmak, merak duygularını canlı tutmak ve öğrenmeye olan ilgilerini artırmak açısından büyük bir öneme sahiptir. Onlara gözlem yapma, hipotezler kurma ve deneyler gerçekleştirme gibi bilimsel becerileri kazandırarak; problem çözme yeteneklerini geliştirebilir, mantıksal düşünmelerine katkıda bulunabilir ve kendi sorularını sormasına yardımcı olabilirsiniz. Sömestir tatilinde yapacağınız bilimsel aktiviteler sayesinde onların öğrenme sürecini daha keyifli hâle getirmek sizin elinizde. Geleceğin bilim insanlarını yetiştirirken evinizde basit deneyler yapabilirsiniz. Renk değişimini gözlemlemek için kimyasal reaksiyonları inceleyen karışımları kullanabilir, kâğıt uçak yapımı ile aerodinamiğin yapısını öğretebilir, su üzerinde sabun kabarcıkları oluşturarak hidrojen ve oksijen gazlarının karışımını gözlemleyebilir, bitki büyümesini izleyerek fotosentezin işleyişi hakkında fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

7#

Sömestir tatilinde çocuklara kültürel değerlerimizi tarihi hikâyelerle örneklendirerek aktarmak, çocukların geçmişle bağlantı kurmasına ve kültürel mirasımızı anlamasına yardımcı olacaktır. Örneğin; destanlar ve masallar aracılığıyla bunu yapabilirsiniz. Geleneksel kıyafetleri ve müziği tanıtmak için katılacağınız bir folklor gösterisi, çocuklara görsel ve işitsel bir deneyim sunduğu için öğrenmesini pekiştirecek ve öğrenirken de keyif almasını sağlayacaktır. El sanatları ve el işi projeleriyle geleneksel Türk el sanatlarını öğretebilir; birlikte minyatür hat, ebru sanatı veya kilim dokuma gibi kültürel becerileri deneyimleyerek öğretebilirsiniz. Yerel festivalleri ziyaret etmek ve çocukluğumuzda oynadığımız oyunları öğretmek gibi basit ve eğlenceli etkinliklerle geçmişle bağlantı kurmasında köprü görevi görebilirsiniz.

 1,028 okunma

Derya Ülkar