Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11525
post-template-default,single,single-post,postid-11525,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
sunflower

Ayçiçeklerinin Güneşe Poz Verdiği Manzaralar

Çekirdeklerini yerken böyle düşünmeyiz belki ama ayçiçeklerinin o kadar güzel ve gösterişli çiçekleri vardır ki Vincent van Gogh bile defalarca resmetmekten kendini alamamıştır. Ressamın natürmort serisini oluşturan 11 resim bugün Almanya, Hollanda, İngiltere başta olmak üzere farklı ülkelerdeki müzelerde sergilenmekte… Listemizde, ayçiçeklerinin güneşe bakan halleriyle ancak tarlalarda, dağ eteklerinde görülebileceğiniz 8 fotoğrafına yer veriyoruz.

1#
sunflower

Ayçiçeklerinin çiçekleri gün içinde Güneş’i takip eder ve batıdan doğuya dönerler, geceleri ise batıya doğru dönerek o sabahki ilk hallerini alırlar.

2#
sunflower

Yüzlerini güneşe dönen çiçekler için farklı dillerde, “sunflower”, ”sonnenblume” gibi içinde “güneş” geçen isimler kullanılırken sadece Türkçede “ayçiçeği” denmektedir.

3#
sunflower

Ülkemizde halk arasında ayçiçeğine günebakan, günçiçeği, gündöndü, günâşığı gibi isimler de verilmiştir.

4#
sunflower

Ayçiçekleri iklimi ılıman olan pek çok yerde yetişse de anavatanı Meksika’dır.

5#
sunflower

Türkiye’de en çok Marmara Bölgesi’nde, özellikle Trakya’da yetiştirilir.

6#
sunflower

Bu güzel çiçeklerin çekirdekleri fabrikalarda işlenerek önümüze gelir.

7#
sunflower

Tohumları, yağ bakımından zengin olan kabuklu ve kuru bir meyvedir.

8#
sunflower

Ayçiçekleri özellikle Türkiye, Mısır ve Hindistan’da yağı için yetiştirilir.

 1,540 okunma

akin aksoy