Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12710
post-template-default,single,single-post,postid-12710,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Verimli Ders Çalışmak İçin 9 Öneri

Ders çalışmak için masa başında geçirilen saatler bazen uzar, uzar, uzar… Ama yine de yeterli gelmez. Çalıştığınız her anın hakkını vermek ve o masadan daha kısa zamanda kalkmak ise sandığınız kadar zor değil… Öğrencilerin yardımına koşuyor ve verimli ders çalışmak için uygulayabileceğiniz önerileri 9 maddelik listemizde derliyoruz.

1#

Kendinize gerçekçi hedefler koyun! Örneğin bir haftada yapılacak bir ödevi bir gecede tamamlayabileceğinizi düşünmeyin. Gerçekleştirmesi zor hedefler moralinizi bozarak motivasyonunuzun düşmesine sebep olabilir.

2#

İyi ışıklandırılmış, çok sıcak ya da soğuk olmayan, dikkat dağıtıcı faktörlerden ve gürültüden uzak bir çalışma alanı yaratın.

3#

Eğer ders çalışmak için uygun ortamı evinizde oluşturamıyorsanız okulunuzda, kütüphanelerde ya da ortak çalışma alanlarında çalışabilirsiniz, üstelik bu ortamlarda derse odaklanmanız çok daha kolay olacaktır.

4#

Çalışırken sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin. Karbonhidrat ve şeker yüklü gıdalar ilk başta enerji veriyor gibi gelse de uzun vadede yarardan çok zarar sağlar. Ceviz, badem gibi kuru yemişler ve meyveler çalışırken atıştırmak için ideal tercihler.

5#

Kendinize iyi bakmanız her zaman çok önemli ama özellikle yoğun ders çalıştığınız zamanlarda yeteri kadar uyumaya, iyi beslenmeye ve hafif egzersizler yapmaya daha da çok önem vermelisiniz.

6#

Uzun saatler boyunca masa başında oturmak, hem fiziksel sağlığınız için hem de çalışmaya odaklanmanız açısından iyi bir tercih değil. Arada ayağa kalkıp birkaç esneme hareketi yapabilir, pencereyi açıp ya da balkona çıkıp temiz hava alabilirsiniz.

7#

Çalışmaya başlamadan önce cep telefonunuzun sesini kısın ve sosyal medya bildirimlerinizi kapatın böylece dikkatinizin dağılma olasılığını azaltırsınız.

8#

Ders çalışma konusunda en eski önerilerden biri olan yazarak çalışmak ve düzenli not tutmak hala en iyi yöntemlerden biri, tek değişen artık kalem ve kâğıt yerine bilgisayar ya da tabletinizle de not alabilecek olmanız.

9#

Planlı ders çalışmak, yaptığınız çalışma programına uymak ve öğrendiklerinizi tekrar etmeyi ertelememek de verimli ders çalışmak için önemli ipuçları.

akin aksoy