Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
25634
post-template-default,single,single-post,postid-25634,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

FARKLI SPOR DALLARINA ÖZGÜ TOPLAR

Başrolünde top olan birçok spor dalı bulunuyor. Kimi bir kale ya da potaya atılmaya kimi fileden aşırılmaya çalışılırken kimi bir araçla en uzağa atılmak üzere oyunda yer alıyor. Boyutları, biçimleri, renkleri birbirinden farklı o toplardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

1#

Farklı renklerde olabilen bovling topunun ağırlıkları 2,7 ile 7,2 kg arasında değişir. Kauçuk, üretan, plastik ve reçineden yapılabileceği gibi bunların karışımından da imal edilebilir. Üstünde üç delik bulunur, alttaki deliğe başparmak, üstteki iki deliğe ise yüzük ve orta parmaklar yerleştirilir.

2#

Günümüz geleneksel beyzbol topları ise makineler yardımıyla sıkı bir yumağa dönüştürülmüş iplerin dana derisiyle kaplanmasından oluşur. Beyzbol topundaki en önemli detay ise dana derisinin kırmızı renkli iplikle ve 108 adet çift dikişle elde dikilmesidir.

3#

Genellikle beyaz olan golf topu, ortalama 46 gram ağırlıktadır. Esnek kauçuğun hamur hâline getirilmesi ve çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle yapılır. Son aşamada topun üstü yüzlerce küçük çukurla kaplanır. Bu çukurlar topun havada rahat süzülmesi ve daha uzak mesafeye ulaşabilmesi içindir.

4#

Zaman içinde tahta, fildişi, plastik gibi malzemelerden üretilen bilardo topunun günümüzdeki ham maddesi melamin reçinesidir. Ağırlığı 220 gram ve çapı 62,2 mm olan 16 bilardo topu bulunur. Farklı renklere veya aynı renklerin farklı şeritlerine sahip bu topların, bilardo oyunu türüne göre tümü veya bir kısmı kullanılabilir.

5#

10 yaş ve altındaki sporcular için renkli toplar kullanılmakla birlikte, profesyonel alanda sarı-yeşil karışımı fosforlu rengi tercih edilen tenis topları kauçuktan yapılmış, üzeri lifli keçeyle kaplanmıştır. Üst ve alt tarafı iki kalın beyaz çizgiyle çevrelenen bu toplar 56,70-58,47 gr ağırlığındadır. Çapı ise 6.35-6.67 cm’dir.

6#

Esnek deri veya sentetik deriyle kaplanmış olan voleybol topunun ortalama ağırlığı 260-280 gram, çapı ise 65-67 cm arasında olmalıdır. FIVB Voleybol Oyun Kuralları çerçevesinde standartlar belirlenmiş fakat renk konusunda özellikle bir vurgu yapılmamıştır. Beyaz, turuncu, sarı, mavi, yeşil gibi tek renk veya bunların kombinasyonu olabilir.

7#

En ilginç toplardan biri, ileriye fırlatılmasını ve döne döne yol almasını sağlayan mekik biçimindeki görüntüsüyle Amerikan futbolu topudur. Dış kısmı deriyle kaplıdır ve üstünde oyun kurucunun parmaklarıyla rahat kavramasına izin veren kabarık dikişler bulunur.

 1,778 okunma

Derya Ülkar